• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Balustrady Wewnętrzne – Rodzaje Balustrad Schodowych

Opublikowano: 28-06-2022 Źródło: zewnętrzne

Rodzaje balustrad wewnętrznych. Jakie może być ich wypełnienie? Które balustrady wybrać, aby pasowały do wnętrza domu? Przeczytaj artykuł!


balustrady schodowe balustrady schodowe

Balustrady wewnętrzne

Prawie każdy blok mieszkalny, lokal użytkowy i oczywiście dom jednorodzinny, czy wielorodzinny trzeba wyposażyć w niezbędne balustrady. Montuje się je przy balkonach, tarasach oraz schodach.

Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z montażem balustrad oraz dowiedzieć się czym one są i do czego tak właściwie służą. A wszystkiego dowiesz się poniżej.

Do czego służą balustrady wewnętrzne?

Balustrady mają za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Powinny być one zarówno funkcjonalne, jak i również odpowiednio prezentować się pod względem wizualnym. Z racji tego, że jest to dość duży element wyposażenia domu, balustrady stanowią również dekorację wnętrz.

Jednak, gdy decydujesz się na montaż balustrady, musisz wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawne. O co dokładnie chodzi?

Zasady dotyczące montażu balustrad

Jeśli posiadasz schody o wysokości większej niż 50 cm, powinny one mieć zamontowaną balustradę, jako pewien rodzaj zabezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że balustrady wewnętrznej w domu jednorodzinnym nie powinna być mniejsza niż 90 cm wysokości.

Nie mamy obowiązku montowania balustrady, gdy schody nie przekraczają wysokości 1 m i są szersze od wejścia, do którego prowadzą o co najmniej 0,5 m z obydwu stron.

balustrada z drewnem balustrada z drewnem

Jeżeli balustrady wykonane są z tralek drewnianych, bądź stalowych, a w domu mieszkają również dzieci, odległość pomiędzy słupkami nie powinna przekraczać 12 cm, co ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym pociechom. Warto również zwrócić uwagę na to, aby przy słupkach, dodatkowe elementy dekoracyjne nie tworzyły tzw. drabinki. Małe dzieci z reguły uwielbiają się wspinać, co z kolei może zagrażać ich bezpieczeństwu.

Z czego składają się balustrady?

Balustrady zazwyczaj składają się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:

  • słupki, które stanowią bazę całej konstrukcji;
  • sporniki/łączniki – potrzebne do prawidłowego zmontowania balustrady;
  • poręcze – jednak nie zawsze są one obowiązkowe.

Aby zadbać o bezpieczeństwo oraz wygodę warto również umocować dodatkowy pochwyt na wysokości ok. 75 cm. Jest to praktyczne rozwiązanie, przydatne dla rodzin planujących lub posiadających potomstwo. Pochwyty zapewnią maluchom pomoc podczas wchodzenia i schodzenia po schodach.

Balustrady schodowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego rodzaju balustrady schodowe. Ale jakie wybrać, aby odpowiednio wkomponowały się w wystrój całego domu?

Balustrada pełna

Zabudowana ścianka stanowi niemal stuprocentowe zabezpieczenie przed upadkiem ze schodów. Nie zawsze jednak pasuje ona do danego stylu pomieszczenia. Zaletą pełnych balustrad jest ich funkcjonalność, gdyż taka ścianka z łatwością pomieści w sobie kable bądź przewody instalacyjne. W zależności od materiału schodów taka ścianka może być zbudowana z cegieł, betonu czy z płyt gipsowo-kartonowych.

Balustrada ażurowa

Najczęściej balustrada ażurowa składa się ze słupków oraz poręczy. Wypełnienie mogą stanowić elementy drewniane, metalowe, a nawet szklane. W przypadku tego rodzaju balustrad ważne jest dopilnowanie, aby tralki umiejscowione były w odpowiedniej odległości, co jest szczególnie pomocne jeżeli w domu przebywają bądź mieszkają dzieci.

Balustrada kurtynowa

Balustrada kurtynowa nie zasłania całkowicie schodów, jak w przypadku balustrady pełnej. Zazwyczaj zostaje wolna przestrzeń między wypełnieniem a poziomem schodów i poręczą. Wnętrze jej najczęściej wykonywane jest ze szkła.

szklana balustrada szklana balustrada

Wypełnienie balustrad

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju wypełniania trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na styl wnętrz, tak aby w odpowiedni sposób dostosować balustradę pod względem wizualnym.

Balustrady z elementami drewna

Drewno jest najczęściej wykorzystywanym materiałem przy montowaniu balustrad wewnętrznych. Drewniane wykończenie idealnie komponuje się z wnętrzami klasycznych pomieszczeń, ale również z bardziej nowoczesnym wystrojem domu bądź mieszkania. Najczęściej do takiego zastosowania używa się drewna bukowego, dębowego, jesionowego oraz egzotycznego.

Co więcej, poręcze z drewna, czy całe balustrady drewniane można z łatwością poddać obróbce oraz w przyszłości konserwacji.

Balustrady na schody Balustrady na schody

Ciekawym pomysłem są balustrady z giętkimi elementami drewna. Słupki czy poręcze wykonane także z tego materiału nadają pomieszczeniu charakteru, a całość idealne ze sobą współgra.

Szklane balustrady wewnętrzne

Ostatnio dużą popularnością cieszą się szklane balustrady schodowe. Jednak szkło jest materiałem, który może się stłuc i istnieje ryzyko skaleczenia się. Aby schody równie dobrze się prezentowały, ale były bardziej zabezpieczone, producenci wykorzystują szkło hartowane bądź laminowane. Korzystając z tego rodzaju balustrad, możemy wybrać klasyczne, bezbarwne szkło hartowane, a jeśli zależy nam na innowacyjności – estetyczne szkło barwne lub szklaną balustradę ozdobioną różnymi wzorami.

Ciekawym pomysłem jest połączenie szklanej balustrady z metalową konstrukcją. Szkło hartowane może mieć różny kształt, jak i grubość. Może być również montowane na dwa sposoby. Wypełnienie szklanej balustrady można zamocować bezpośrednio do bocznej strony schodów lub kilka centymetrów nad ich brzegiem.

Balustrada wewnętrzna na schody Balustrada wewnętrzna na schody

Metalowe balustrady

Balustrady metalowe mogą być wykonane z aluminium lub mosiądzu. Pod względem jakości najlepszym metalem jest jednak stal nierdzewna. Balustrady ze stali nierdzewnej podobnie, jak w przypadku balustrad z elementami drewna, bardzo dobrze dopasowują się do stylu wnętrza.

Przy wyborze balustrad ze stali nierdzewnej, najczęściej wybierane są kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe pręty.

Inną zaś opcją metalowych balustrad są balustrady kute. Są one ozdobą elewacji domu, gdyż ich montaż zazwyczaj odbywa się na balkonach i tarasach. Wyróżniają się one sporą ilością elementów dekoracyjnych.

Balustrada schodowa o profilu okrągłym i kwadratowym

Budując lub remontując dom czy mieszkanie, w którym znajdują lub dopiero mają znaleźć się schody, warto zwrócić uwagę na wykończenie balustrad.

Stal nierdzewna, z której są one wykonane, jest niezwykle wytrzymała, a konstrukcja stabilna. Dzięki wykonaniu balustrad ze stali nie musisz martwić się o częste ich malowanie. Balustrady ze stali nierdzewnej możesz zamontować nie tylko wewnątrz domu, ale również na balkonach, czy schodach zewnętrznych, gdyż są odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Co więcej, dzięki specjalnym farbom czy lakierom, dostępnym w niejednym sklepie, możesz zmienić jej kolor na dowolny inny. Wykończenie będzie wyglądało nie tylko estetycznie, ale również w ten sposób nadasz mu charakteru.

Profil okrągły

Balustrady wewnętrzne o profilu okrągłym są najczęściej wybieranym rodzajem zabezpieczenia schodów. Balustrady ze stali nierdzewnej o okrągłym profilu zazwyczaj montowane są na zewnątrz budynków. Jednak doskonale sprawdzą się również wewnątrz budynków.

nowoczesne balustrady schodowe nowoczesne balustrady schodowe

Profil kwadratowy

Profile kwadratowe cechują się przede wszystkim elegancją i wysoką estetyką. Takie balustrady dobrze dopasują się do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.

Podsumowanie

Teraz z pewnością wiesz już nieco więcej na temat zasad montażu balustrad. Wiesz również, że są one w wielu przypadkach nie tylko elementem gwarantującym bezpieczeństwo, ale również wpływającym na aspekt wizualny wnętrz.

 

 

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia