Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrody do spawania MMA?

Przy wyborze elektrody do spawania MMA należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, tak, aby efekt spawania był zadowalający. Przede wszystkim warto poszukać elektrod, sprawdzonych przez innych użytkowników. Zwróć uwagę czy są one łatwo spawalne, to bardzo istotne w kontekście metody MMA. Pozwoli to na szybkie zajarzenie łuku i uzyskanie gładkiej spoiny. Ważne jest również, aby elektroda była wytrzymała, i miała niekruszącą się otulinę.

Przed zakupem elektrod sprawdź, czy musisz je wygrzewać i osuszać. Elektrody rutylowo-celulozowe nie wymagają wygrzewania, warto się w nie zaopatrzyć, są tańsze w eksploatacji, gdyż nie potrzebują zastosowania osuszarki, której koszt to około 300-500 zł. Warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie w suchym pomieszczeniu

Przy wybieraniu, zwróć uwagę na dostępne pozycje, w których można spawać elektrodą.

Poniżej dostępne pozycje dla elektrod rutylowo-celulozowych SKANDIKRAFT
 

Elektrody otulone

Do spawania MMA stosuje się elektrody otulone, dzięki temu nie potrzebujemy butli z gazem. Otulina elektrody wytwarza gazową osłonę, w której następuje zajarzenie łuku. Połączenie elementów dzieje się po przyłożeniu elektrody do powierzchni, którą chcemy spawać. Następuje stapianie się elektrody, a otulina tworzy na powierzchni materiału warstwę żużlu.

Skład chemiczny spoiny i jej trwałość jest ściśle powiązana ze składem otuliny.
Najlepszym wyborem jest zastosowanie elektrod rutylowo - celuzowych, które łączą cechy elektrod celulozowych i elektrod rutylowych. Celulozowe nie są wrażliwe na zmiany atmosferyczne i nie wymagają osuszania, rutylowe łatwo ulegają stopieniu i świetnie sprawdzą się  do utworzenia gładkiej spoiny. Połączenie cech tych dwóch elektrod pozwala na uzyskiwanie wytrzymałych spoin.

Dodatkowo w sprzedaży są elektrody o otulinie zasadowej i kwaśnej, rutylowo-kwaśnej, rutylowo-zasadowej.

Zadania otuliny podczas spawania

Rodzaj i jakość otuliny w elektrodzie jest bardzo ważna. Otulina odpowiada w spawaniu za:

  • stworzenie osłony łuku (gazowej) i niedopuszczanie powietrza atmosferycznego do spoiny
  • zmniejszenia rozprysku przez stabilizowanie łuku i szybsze zainicjowanie łuku
  • stworzenie żużlu na spoinie, co spowalnia proces stygnięcia spoiny i polepsza skład chemiczny.

Jak przechowywać elektrody do spawania

Istotne w kontekście wybór elektrod jest sprawdzenie, czy przed ich zastosowaniem należy je wygrzewać. Otulina zasadowa jest bardzo higroskopijna i występuje problem z nadmiernym wchłanianiem wilgoci przez nią, a wtedy niemożliwe jest spawanie.

Warto pamiętać, aby przechowywać elektrody zgodnie z zaleceniami producenta:

  • w przypadku elektrod zasadowych w pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni i wilgotności poniżej 50%
  • elektrody rutylowe, kwaśne i rutylowo-celulozowe w temperaturze powyżej 10 stopni i w suchym pomieszczeniu, nie stracą swoich właściwości.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, by nie przechowywać elektrod zbyt długo, bo wtedy mamy do czynienia z naturalnym procesem starzenia. Dlatego warto wybierać mniejsze opakowania elektrod np. 1 kg, żeby elektrody nie traciły swojej jakości i zostały w miarę sprawnie zużyte.

Nigdy nie rzucaj elektrodami i pamiętaj, by przechowywać je w oryginalnym opakowaniu.

Do czego służą elektrody rutylowo-celulozowe?

Elektrody rutylowo-celulozowe służą do spawania przede wszystkim stali czarnej. Przystosowane są także do spawania powierzchni nieoczyszczonych, bez strat w jakości spoiny. Pospawasz nimi także cienkie elementy, także jako początkujący spawacz.

Zobacz nagranie, jak wygląda spawanie elektrodą SKANDIKRAFT!