Budowa szklarni ogrodowej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Czy wymaga ona pozwolenia? Czym różni się szklarnia od tunelu foliowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Fot. Adobe Stock
Czym jest szklarnia ogrodowa?
Szklarnia ogrodowa to budowla, która pozwala uprawiać rośliny we własnym ogrodzie oraz zapewnia im idealne warunki do wzrostu. Warto jednak mieć świadomość, że definicję szklarni regulują przepisy prawa budowlanego, które traktują ją jako wolnostojący parterowy budynek gospodarczy. Czy budowa szklarni wymaga zatem uzyskania pozwolenia na budowę? Czy wystarczające będzie zgłoszenie budowy?
Czy szklarnia ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę?
Warto mieć świadomość, że polskie prawo budowlane nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę szklarni ogrodowej o niewielkich rozmiarach. Co rozumieć poprzez niewielkie rozmiary? Otóż, pozwolenie nie jest wymagane w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy szklarni nie przekracza 35 m2. Przepisy zastrzegają jednak, że na każde 500 m2 działki mogą przypadać wyłącznie 2 takie szklarnie. Spełniając te warunki nie ma konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Zachodzi jednak konieczność dokonania zgłoszenia budowy szklarni, co reguluje art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Bagatelizując tę kwestię szklarnia może zostać uznana za samowolę budowlaną, a jej właściciel otrzymać karę w wysokości nawet 5 tys. złotych. Formalności związane ze zgłoszeniem budowy szklarni nie są uciążliwe, co sprawia, że ryzyko się nie opłaca. Zgłoszenia należy dokonać we właściwym urzędzie, który zgodnie z prawem ma 21 dni na wyrażenie sprzeciwu bądź wydanie odpowiedzi pozytywnej. W większości przypadków urząd jednak nie reaguje w tej sprawie, co po upływie 21 dni skutkuje możliwością rozpoczęcia budowy szklarni.
Szklarnia ogrodowa a tunel foliowy – różnice
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zgłoszenie budowy obejmuje również tunele foliowe. Wynika to z faktu, że są to bardzo podobne rozwiązania do szklarni, które wiele osób nadal traktuje jednoznacznie. Należy jednak wyjaśnić różnicę, ponieważ szklarnia ogrodowa to budowla wykonana za szkła, pleksi lub poliwęglanu, która ma charakter całoroczny. Tunel foliowy jest natomiast rozwiązaniem sezonowym, które powinno być zdemontowane przed zimą. Oczywiście dotyczy to tuneli foliowych, które nie mają wbudowanych instalacji oraz nie są trwale związane z gruntem. Nie chodzi w tym przypadku oczywiście o fundamenty, ale połączenie z podłożem, które w przypadku szklarni jest uznawane za stałe. Wynika to z faktu, że jest to konstrukcja, której nie demontuje się przed nadejściem zimy oraz która wyróżnia się dużą stabilnością, odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz wytrzymałością.
Podsumowując należy stwierdzić, że szklarnia ogrodowa to rozwiązanie, które jak najbardziej warto rozważyć. Wynika to z faktu, że jej budowa w większości przypadków nie wymaga pozwolenia, a sam fakt posiadania przynosi wiele korzyści. Informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://fajnyogrod.pl/porady/szklarnie-ogrodowe-_t/.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.