Jakość powietrza w pomieszczeniach ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie przebywających w nim ludzi. Odpowiednia ilość tlenu i optymalny poziom wilgotności mają szczególne znaczenie w obiektach przemysłowych, gdzie warunki często bywają trudne i nie do końca przyjazne dla ludzi. Jak podejść do tematu wentylacji w zakładach przemysłowych i w jaki sposób wpłynie to na pracowników i Twoją firmę?
Fot. Klima-Venta
Dobra cyrkulacja powietrza w obiektach przemysłowych jest bardzo ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przemysł wiąże się z nieustanną pracą ludzi i maszyn, co powoduje ciągłe rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, dlatego by środowisko pracy było zdrowe i bezpieczne należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Tym, co pomaga zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniu, jest wentylacja przemysłowa.
Systemy wentylacji mają ogromne znaczenie w obiektach przemysłowych, szczególnie takich, gdzie mogą być przekraczane najwyższe dopuszczalne stężenia pyłów czy zanieczyszczeń. Im bardziej zanieczyszczone powietrze tym lepsza powinna być wydajność instalacji, ponieważ pomimo obciążenia wentylacji, musi ona spełniać swoje zadanie. Jednym z jej głównych celów jest dbanie o maszyny produkcyjne, które mogą być narażone na przedwczesne zużycie poprzez zapchanie przez pyły. Drugim, jeszcze ważniejszy cel dobrej wentylacji to przede wszystkim pracownicy, których zdrowie i komfort pracy zawsze powinny być priorytetem.
Jak działa profesjonalna wentylacja w zakładach produkcyjnych?
Zadaniem wentylacji przemysłowej jest właściwe odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynków oraz dostarczanie świeżego z zewnątrz. Brzmi jak bardzo proste zadanie, ale warto pamiętać, że sprawnie działający system wentylacyjny pełni kluczową rolę w obiektach o dużej powierzchni i wysokim zagęszczeniu ludzi.
Utrzymywanie właściwych warunków środowiskowych w hali produkcyjnej czy magazynowej wpływa m.in. na:
- zmniejszenie ryzyka występowania chorób zawodowych i wypadków przy pracy,
- zmniejszenie ryzyka obniżenia jakości produkcji i występowania błędów produkcyjnych,
- zwiększenie efektywności wykonywanych zadań,
- zwiększenie zdolności skupienia się pracownika nad zadaniem.
Wentylacja – naturalna (czyli grawitacyjna) czy mechaniczna?
Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w przemyśle sprawdza się jedynie w pomieszczeniach, w których nie są emitowane zanieczyszczenia, które w jakikolwiek sposób zagrażają utracie zdrowia pracowników oraz zanieczyszczenia mogące wpłynąć na wzrost ryzyka pożarowo-wybuchowego.
Dla znacznej ilości obiektów przemysłowych konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna dzieli sią na:
- wywiewną, nazywaną podciśnieniową;
- nawiewną, nazywaną nadciśnieniową;
- nawiewno-wywiewną, która umożliwia pełne zorganizowanie przepływu powietrza przez pomieszczenie.
Wentylacja ogólna nawiewno-wywiewna stosowana jest w celu wentylowania pomieszczenia w całej jego objętości, czyli umożliwia ona wymianę powietrza w całym pomieszczeniu.
Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane, a jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych.
Rekuperacja jest zaawansowanym rodzajem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w której centralnym elementem jest centrala wentylacyjna, zwana rekuperatorem. Urządzenie to jest najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej, w którym dochodzi do przekazania energii między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego.
Zastosowanie rekuperacji to przede wszystkim oszczędność w kosztach ogrzewania, stały dopływ świeżego powietrza w całym budynku, stałe filtrowanie powietrza czy eliminowanie nadmiernej ilości pary wodnej z pomieszczeń.
Wentylacja przemysłowa – czy warto?
W branżach niezwiązanych z przemysłem pracodawcy decydują się na profesjonalne wentylowanie biur i pomieszczeń służbowych z wielu względów. Zdrowie i komfort pracowników jest naturalnie priorytetem, ale zasady BHP na wszelki wypadek obejmują również kwestię cyrkulacji powietrza. Z tego względu pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, również w kwestii oddychania w miejscu wykonywania obowiązków służbowych.
W przemyśle, jak nietrudno się domyślić, profesjonalna wentylacja jest nie tylko dobrym pomysłem, ze względu na korzyści dla żywotności maszyn oraz zdrowia pracowników. Sprawna i profesjonalna wentylacja przemysłowa to również obowiązek, z którego należy się wywiązać.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.