Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych? Czym w ogóle są filtry hydrauliczne i do czego służą? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Fot. unsplash.com
Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój układ hydrauliczny działał przez cały czas prawidłowo, zadbaj o to, aby ciecz robocza była zawsze czysta. Zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się w cieczy roboczej, nierzadko doprowadzają do takich uszkodzeń, jak – na przykład – zatarcia. Aby zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym ruchomych części układu hydraulicznego, poleca się zatem dbać o filtrację wspomnianej cieczy. Jak? Najlepszą opcją jest wykorzystywanie filtrów hydraulicznych! Czym są filtry hydrauliczne, do czego dokładnie służą i jakie rodzaje można aktualnie znaleźć na rynku? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Czym są filtry hydrauliczne i do czego służą?
Czym są filtry hydrauliczne i do czego właściwie służą? Otóż to elementy, które wykorzystuje się w układach hydraulicznych w celu wychwytywania z cieczy roboczej zanieczyszczeń organicznych oraz nieorganicznych. Odpowiednio dobrany filtr hydrauliczny jest w stanie świetnie poradzić sobie ze związkami chemicznymi, rozwiązaniami utleniania oraz różnego rodzaju kwasami. Może zniwelować w cieczy roboczej nie tylko wspomniane zanieczyszczenia, ale także bakterie, drobiny piasku czy metalu oraz cząsteczki wody.
Takie filtry hydrauliczne znajdują zastosowanie właściwie w każdej branży. Nierzadko wykorzystuje się je w urządzeniach i maszynach przemysłowych, ciężarowych pojazdach czy sprzętach rolniczych. Filtr hydrauliczny jest doskonałą opcją również dla maszyn pracujących w branży stoczniowej, rolniczej, maszynowej, przemyśle ciężkim, budownictwie czy masowym transporcie.
Jeśli zależy Ci na tym, aby układ hydrauliczny był przez cały czas sprawny, pamiętaj o tym, aby regularnie wymieniać filtry hydrauliczne. Serwis wykonuje się zgodnie z tym, co zalecił producent danego układu. To ważne, aby prawidłowo wymienić filtr hydrauliczny, gdyż dzięki temu nie będziesz musiał wydawać sporej kwoty na ewentualne naprawy. A niestety nieprawidłowe działanie systemu zajmującego się usuwaniem zanieczyszczeń z reguły prowadzi do poważnych awarii.
Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?
Filtry hydrauliczne przeznaczone do układów hydraulicznych mogą różnić się między sobą przeznaczeniem. Jest to zależne od specyfikacji konkretnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, wyróżnia się filtry wysokociśnieniowe, średniociśnieniowe, niskociśnieniowe, wewnątrzzbiornikowe czy odpowietrzniki zbiornika.
Filtr wysokociśnieniowy wykorzystuje się głównie w przemysłowych instalacjach. Znajdzie również zastosowanie w układzie wysokociśnieniowym czy wspomagania kierowania, urządzeniu przenośnym oraz w obwodzie serwozaworu. Średniociśnieniowy natomiast przeznaczony jest głównie do przekładni hydrostatycznych, obwodów, w których spręża się płyn w układach chłodniczych czy do obwodów sprężających. Filtry niskociśnieniowe znajdą zastosowanie w układzie zamkniętym, gdzie nie ma możliwości zamontowania powrotnego filtra lub przed pompami jako dodatkowe rozwiązanie. Jeśli chodzi o wspomniane pompy, filtr wysokociśnieniowy i średniociśnieniowy montuje się w linii ciśnieniowej, w której wartość ciśnienia wynosi więcej niż 100 bar, natomiast niskociśnieniowy tam, gdzie wartość nie przekracza na przykład 30 bar.
Filtry wewnątrzzbiornikowe to doskonała opcja dla obwodów bocznikowych oraz chłodzących, przewodów powrotnych, układów smarujących czy ogólnie instalacji przemysłowych. Kupując filtry hydrauliczne, sprawdź również w ofercie wybranego sklepu akcesoria oraz inne, dodatkowe rozwiązania. Na przykład warto zastanowić się nad komponentem, który ma dodatkowo wskaźnik zanieczyszczenia. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób możemy sprawdzić, czy nasz element filtrujący nie jest już zapchany i tym samym nie wymaga wymiany. Warto pamiętać, że wysokiej jakości materiały filtracyjne pozwalają uzyskać dużą dokładność filtracji w zbiorniku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.