Chcąc dobrze wykorzystać taśmy transportowe, trzeba najpierw poznać ich rodzaje, a następnie dopasować je do swoich potrzeb pod wieloma względami.

Czym są taśmy transportujące?

Taśmy transportujące dostępne są w wielu różnych wariantach. Na przestrzeni lat przemysł rozwinął się do tego stopnia, że zaczął potrzebować bardzo zaawansowanych urządzeń, a także poszczególnych podzespołów do optymalizacji procesów technologicznych. Taśmy przenośnikowe są często wykorzystywane także jak uzupełnienie zarówno procesów produkcyjnych, jak i magazynowych. Taśmy transportowe to element wielu rodzajów maszyn mający za zadanie umożliwić transport przedmiotów zgodnie z procesem technologicznym.

Taśmy transporterowe mogą więc znaleźć zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, gdyż to uniwersalne narzędzia i elementy większych konstrukcji. Są wykorzystywane do zadań transportowych zarówno w dużych fabrykach, jak i w niewielkich zakładach produkcyjnych.

Rodzaje taśm transportujących

Rodzaje taśm transportowych są różne. Przede wszystkim dopasowywane są do specyfiki danego procesu technologicznego, do którego mają służyć. Na tej podstawie określa się, jaka powinna być nośność taśmy, szerokość, współczynnik tarcia, a nawet rodzaj powłoki, który bezpośrednio wpływa na łatwość utrzymania taśmy w czystości. Niektóre taśmy są wykonane na przykład z polichlorku winylu, który jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu. Wiele rodzajów taśm transportujących jest dostosowanych do kontaktu z żywnością.

Na rynku istnieją dziesiątki materiałów, z których wykonuje się taśmy transportowe i można je dopasować zarówno do przemysłu spożywczego, jak i do miejsc, w których muszą mieć wysoką wytrzymałość, takich jak przemysł drzewny.

Taśmy mogą być łączone metodą klejenia, zszywkami, a także wieloma innymi metodami, przez co długość taśmy jest właściwie dowolna. Można je dopasować do każdej maszyny, a ponadto łatwo je wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak różnego rodzaju profile, czy falbany boczne. To daje szerokie zastosowanie i umożliwia zoptymalizowanie procesu produkcyjnego i logistycznego w każdym obiekcie.

Jak wykorzystać taśmy transportowe?

Wiele maszyn dostępnych na rynku jest przystosowanych do wykorzystania różnego rodzaju taśm transportowych. Zamawiając je u producenta można też zamówić je według ściśle określonych parametrów.