Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Bez prawidłowo poprowadzonej wentylacji powietrze w pomieszczeniu nie jest wymieniane. Co za tym idzie, gdy przypalimy np. obiad, pozbycie się przykrego zapachu spalenizny będzie możliwe tylko po otworzeniu okna, co, jak łatwo się domyślić - może być nieszczególnie przyjemnym doświadczeniem w okresie zimowym.

Nieprzyjemny zapach to tylko jedna z naturalnych konsekwencji nieprawidłowej wentylacji połączonych pomieszczeń. Co gorsza, jest to jedna z najmniej dotkliwych kwestii, jeśli chodzi o wentylację. Jeśli jest ona nieodpowiednio zaprojektowana, musimy liczyć się z wilgocią na ścianach, a także związanymi z nią wykwitami z grzybów i pleśni, które są toksyczne dla człowieka i mogą być przyczyną wielu chorób, a także pogorszonego samopoczucia.

Wentylacja grawitacyjna – czy wystarczy w pomieszczeniach połączonych?

W większości pomieszczeń stosuje się wentylację grawitacyjną, która jest najstarszym, a przy tym najprostszym typem wentylacji i opiera się na samoczynnym obiegu powietrza. Jak łatwo się domyślić, forma ta jest również najtańsza, co sprawia, że jest często wybieraną opcją. Wentylacja grawitacyjna polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest odprowadzenie nagrzanego powietrza z górnych partii domu na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne.

Niestety, wentylacja grawitacyjna może okazać się nieskuteczna w pomieszczeniach połączonych, takich jak np. salon z aneksem kuchennym. W takich wnętrzach potrzeby w zakresie wentylacji są zazwyczaj różne, a oprócz tego – zmiany, jeśli chodzi o poziom wilgotności powietrza mogą następować bardzo dynamicznie. Dlatego też zwykła wentylacja grawitacyjna może okazać się rozwiązaniem niewystarczającym.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylację?

Dobierając wentylację do pomieszczeń łączonych trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak rozmiar całkowity wnętrza, a także jego potrzeby, możliwość tradycyjnego wietrzenia i wiele innych. Wiedząc jednak, że zwykła wentylacja grawitacyjna nie będzie wystarczającym rozwiązaniem, możemy zadbać o to, by zastosować także inne elementy, które poprawią jej wydajność. Wśród tego rodzaju opcji można wskazać m.in. wyciągi, które pomagają szybko wymienić powietrze w pomieszczeniu. Warto jednak sprawdzić obecne regulacje prawne dotyczące funkcjonowania tego rodzaju elementów wyposażenia, by zapewnić ich prawidłowe działanie. Na ten moment powietrze w danym pomieszczeniu musi być wymienione minimum 6 razy w ciągu godziny z użyciem wyciągu, jeśli takowy został zamontowany. Co za tym idzie, niezbędny jest dobór odpowiedniego modelu, którego parametry umożliwią takie działanie. Co istotne, urządzenie nie może jednak charakteryzować się zbyt wysoką mocą: za górną granicę w tym zakresie przyjmuje się maksymalnie 12 pełnych wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Przekroczenie tych parametrów może skutkować nieprawidłowym spalaniem gazu w kuchence w związku z wytworzeniem specyficznego podciśnienia w pomieszczeniu.

Odpowiednio przygotowany system wentylacyjny może pomóc uchronić się przed wieloma negatywnymi konsekwencjami - zarówno w zakresie niszczenia budynku, jak również w kwestii negatywnego oddziaływania nieodpowiedniej wentylacji na zdrowie. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć tę kwestię i odpowiednio zaprojektować wentylację, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń łączonych, które są szczególnie wymagające w tym zakresie.

Więcej informacji na temat wentylacji pomieszczeń można znaleźć na stronie https://www.frapol.com.pl/produkt/133/Kanaly-i-ksztaltki-o-przekroju-prostokatnym