Budowa innowacyjnej linii technologicznej słupów oświetleniowych w oparciu o najnowsze zdobycze automatyki przemysłowej. W ostatnim czasie firma Valmont Sp. z o.o. odniosła spektakularny sukces w zakresie uruchomienia autorskiej, innowacyjnej linii technologicznej do pakowania i wykańczania słupów oświetleniowych. Nie byłoby to możliwe bez oparcia się na najnowszych zdobyczach automatyki przemysłowej jak optymalizacja „product flow” a także wykorzystanie zewnętrznego finansowania, które udało się pozyskać we współpracy z zespołem Trigonum. Na czym polegał projekt i dlaczego jest tak niezwykły w skali świata?
Fot. fauxels/pexels
Valmont – co to za firma?
Ostatnie lata sprawiły, że firma Valmont stała się liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie produkcji innowacyjnych słupów energetycznych, oświetleniowych, trakcyjnych, sygnalizacyjnych oraz wysokich masztów. Było to możliwe m.in. na bazie uzyskanej dotacji w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla dwóch projektów, które prawdopodobnie na zawsze odmienią metody produkcji wysokiej jakości słupów oświetleniowych.
Na czym polegała innowacyjność projektu?
Innowacyjność projektu Valmont prowadzonego we współpracy z Trigonum polegała na kilku aspektach. Zadaniem specjalistów Trigonum było pozyskanie zewnętrznego finansowania na pokrycie kosztów związanych ze zamknięciem wdrożenia procesów automatyzacji i robotyzacji produkcji. W ten sposób udało się pozyskać dotację w wysokości prawie 7 milionów złotych, co przełożyło się na dynamiczny wzrost i osiągnięcie pozycji lidera rynku. Jak mówi Prezes Zarządu Valmont Polska sp. z o.o. Artur Grynkiewicz: Zakład w Polsce nabiera znaczenia jako centrum produkcyjne w Europie. Zakończenie etapu (automatyzacji pakowania i prostowania) pozwoliło uzyskać nowoczesną i wysoce wydajną linię produkcyjną, która wpłynie na wzrost sprzedaży w Europie.
Współpraca
Współpraca inżynierów produkcji Valmont i ekspertów z firmy Trigonum zaowocowała uzyskaniem dotacji w wysokości prawie 7 milionów złotych. Stało się to dzięki wzorowemu planowaniu optymalizacji procesów produkcji, celnemu definiowaniu zakresu inwestycji i prawidłowemu tworzeniu wniosku aplikacyjnego. Wskutek tego możliwe było zrealizowanie projektu badawczo-rozwojowego, którego celem było sfinalizowanie transformacji produkcji z manualnej, na w pełni zautomatyzowaną. Ostatni proces wykonywany w sposób manualny w firmie Valmont dotyczył wykańczania i pakowania konstrukcji stalowych.
Efektem realizacji projektu jest uruchomienie pierwszej na świecie linii do wykańczania i pakowania słupów pracujący w oparciu o automatyczny system wyposażony w innowacyjne rozwiązania jak system analizy składowania słupów oparty na kamerach i wizji 3d oraz przestrzennej mapie ułożenia słupów z dalmierzami laserowymi.
Innymi istotnymi celami projektu było zwiększenie możliwości produkcyjnych firmy, a także poprawa jakości produktów i wzrost bezpieczeństwa pracy. Wykorzystano tutaj między innymi algorytm interpretujący sytuację linii z punktu widzenia aktualnego zapotrzebowania produkcji. Całość procesu oparta jest na 6 osiowych manipulatorach, które zarządzają procesem transportu słupów.
Dla najbardziej efektywnego wykorzystania procesu wykańczania i pakowania konstrukcji słupowych konieczne było także wdrożenie wcielenie w życie systemu znakowania i szybkiej identyfikacji produktów. Zastosowano rozwiązania oparte na skanowaniu produktu i budowaniu mapy kształtu słupa w czasie rzeczywistym, co pozwala na tworzenie trójwymiarowego obrazu słupa i wykorzystanie systemu recept produkcyjnych.
Celem realizacji prac badawczych było przez firmę Valmont, który aktualnie realizowany jest w oparciu o automatyczny system zarządzania linią technologiczną, wyposażony w innowacyjne rozwiązania jak system analizy składowania słupów oparty na kamerach i wizji 3d oraz przestrzennej mapie ułożenia słupów z dalmierzami laserowymi.
Jedyny taki projekt na świecie
Firma Valmont wdrożyła pierwszą w pełni zautomatyzowaną linię do pakowania i wykańczania konstrukcji stalowych dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sektorze. Linia nie powstałaby bez pozyskania dotacji na projekt, ze względu na oparcie działań projektowych innowacyjnej technologii, nigdzie dotąd nie wdrożonej. Na szczęście decydenci NCBiR zauważyli potencjał w innowacyjny w projekcie przygotowanym w oparciu o kompetencje technologiczne inżynierów Valmont i ekspercką wiedzę w zakresie wdrażania dotacji unijnych Trigonum.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.