Dom energooszczędny to budynek, który jest tani w eksploatacji. Decydując się na konkretny projekt, warto skoncentrować się nie tylko na wizualnym aspekcie, lecz również na to, jaki będzie koszt jego utrzymania i co na to wpływa. Oto 5 najważniejszych cech domu, dzięki którym straty ciepła będą o wiele mniejsze.
Energooszczędny dom. Fot. HAP Armatura
Wielkość domu i jego kształt
Wiadomo, że im większy dom, tym większe koszty jego utrzymania. Trzeba ogrzać większą powierzchnię i zamontować więcej przeszkleń. Dlatego lepiej zdecydować się na niewielki kompaktowy budynek. Poza tym, jeśli dom ma być energooszczędny, ważny jest jego kształt. Bryła budynku powinna być zwarta. Szukając projektu domu, należy sprawdzić, jak wypada stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury – im mniejszy, tym lepiej. Ponadto mniejsze straty ciepła występują w domach piętrowych niż w parterowych. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, a w domu drugiego typu jego powierzchnia jest większa.
Rozkład pomieszczeń
W domu istotny jest także układ pomieszczeń. Jedną z zasad jest to, aby od strony północnej znajdowały się przestrzenie, pełniące funkcje pomocnicze, czyli np. schowki, garderoba, garaż itp. Nie muszą one mieć okien, a temperatura może być w nich niższa. W miejscach, w których domownicy przebywają najwięcej, czyli salon, jadalnia i gabinet nasłonecznienie powinno być największe, a to zapewnia strona południowa.
Liczba i wielkość okien
Nowoczesne domy mają wiele przeszkleń. Jednak trzeba pamiętać, że duże okna (np. od podłogi do sufitu lub ogromne narożne szyby) oznaczają duże straty ciepła. Jedynie w przypadku ich usytuowania od strony południowej, można uzyskać w domu więcej nasłonecznienia. Tym samym należy unikać takich rozwiązań od północy. Montując okna w nowym domu, należy zamówić te o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw, najlepiej trzyszybowe, z wkładkami termoizolacyjnymi.
Ogrzewanie w domu
Istnieje kilka energooszczędnych sposobów ogrzewania domu. Do najpopularniejszych należą pompy ciepła powietrze woda. Jest to sprawdzona, oszczędna i wydajna technologia, bez konieczności obsługi źródła ogrzewania, a w dodatku można uzyskać na nią dofinansowanie. Podobnie jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. System ogrzewania podłogowego, maty grzewcze lub standardowe ogrzewanie na prąd mogą być zasilane prądem wytwarzanym przez instalację fotowoltaiczną. Aby prawidłowo dobrać źródło ciepła, należy skorzystać z doradztwa specjalistów.
Ocieplenie domu
Kolejnym najważniejszym aspektem, który ma wpływ na energooszczędność domu, jest zadbanie o jego właściwe docieplenie ścian i dachu. Odpowiednio dobrana warstwa izolacji termicznej sprawi, że straty ciepła będą znacznie mniejsze. Standardem jest ocieplanie murów styropianem lub wełną mineralną o grubości 15-20 cm. W przypadku dachu 30 cm izolacji to minimum, jakie należy zastosować. Na rynku są również specjalne odmiany betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych, które zawierają materiał termoizolacyjny. W tym wypadku istotne jest, aby zwrócić uwagę na perfekcyjne wykonawstwo i powierzyć wykonanie tej inwestycji fachowcom.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.