Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów to kluczowy etap budowy. Wykonuje się ją w celu zabezpieczenia konstrukcji przed niszczącym działaniem wody, a także przed utratą ciepła. Należy pamiętać, że największym zagrożeniem dla fundamentów jest właśnie woda, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Mokre fundamenty mogą ulegać korozji skracając okres żywotności konstrukcji. Co więcej, mokre fundamenty mogą doprowadzić do zwilgocenia ścian w budynku, co w konsekwencji niesie za sobą tworzenie się pleśni. Ważne jest to, aby dobrać optymalny system hydroizolacyjny i właściwie przeprowadzić sam etap uszczelniania fundamentów.

Jak wykonać hydroizolację fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów powinna szczelnie przylegać do podłoża na całej jego powierzchni. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu płaszczyznę ścian powinno się wcześniej wyrównać zaprawą wyrównującą.

Jakich produktów najlepiej użyć do hydroizolacji fundamentów?

Obecnie na rynku posiadamy szeroką ofertę produktów do uszczelniania fundamentów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest dwuskładnikowa zaprawa uszczelniająca jak na przykład AQUAFIN-RB400, wyprodukowana przez firmę Schomburg. Służy do izolacji poziomej, jak i pionowej. Posiada dużą wytrzymałość mechaniczną i bardzo dobą elastyczność. Do jej głównych zalet należy to, że jest odporna na promienie UV, sól odladzającą i starzenie. Uszczelnianie fundamentów można wykonać również za pomocą mas bitumicznych modyfikowanych polimerami.

Izolacja cieplna fundamentów

Ocieplanie fundamentów obecnie staje się standardem. Fundamenty zazwyczaj ociepla się od zewnątrz. Najlepsze do ocieplania fundamentów są specjalne płyty z materiału termoizolacyjnego, które posiadają zmniejszoną chłonność. Należy pamiętać, że dobra izolacja domu jest niezwykle ważna. W sytuacji, w której dom posiada mostki termiczne, czyli miejsca, w których izolacja cieplna ma przerwy – możemy liczyć się z wyższymi rachunkami.