Bezpieczeństwo osób korzystających z garażu podziemnego lub parkingu wielopoziomowego jest bardzo ważne. Z tego względu zarządca obiektu powinien wiedzieć, jak oznakować garaż podziemny. Zastosowanie odpowiednich znaków poziomych i pionowych to podstawa, choć te muszą zostać rozmieszczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Fot. ricardo esquivel/pexels
Jednym z najistotniejszych dokumentów, który określa sposób rozmieszczenia znaków na terenie parkingów podziemnych i garaży jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[1].
Standardowe stanowiska postojowe w garażach podziemnych oraz w innych obiektach architektonicznych powinny mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m, z zachowaniem min. 0,5 m odległości między bokiem samochodu a ścianą lub słupem. Oznakowanie garażu podziemnego natomiast dzielimy na znaki poziome oraz pionowe. Podstawowe znaki pionowe mogą dotyczyć pierwszeństwa przejazdu, zakazu wjazdu, nakazu skrętu w konkretną stronę, a także konieczności ustąpienia przejazdu samochodom nadjeżdżającym z prawnej strony. Przepisy wynikające z rozporządzenia mówią wprost, że oznakowanie garażu podziemnego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników, a także umożliwia sprawne poruszanie się pojazdów.
Chcesz poznać elementy będące podstawowym oznakowaniem garaży podziemnych i wielopoziomowych? Sprawdzisz je pod tym adresem: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Oznakowanie-garazy/354.
Znaki do garażu podziemnego – gdzie i jakie znaki kupić?
W Polsce garaże podziemne najczęściej oznakowane są już specjalnym znakiem zakazu wjazdu pojazdów napędzanych LPG. Wynika to głównie ze względów bezpieczeństwa. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak oznakować garaż podziemny? W tym celu możesz wykorzystać standardowe znaki pierwszeństwa oraz zakazu i nakazu. Pamiętaj, że znaki do garażu podziemnego powinny spełniać te same normy, co wszystkie inne oznaczenia drogowe znane w Polsce.
W garażach wielopoziomowych konieczne jest także dodatkowe oznakowanie wjazdów, wyjazdów, miejsc postojowych oraz elementów infrastruktury, w które kierowcy mogą przez nieuwagę uderzyć samochodem.
Jak oznakować garaż podziemny – strefy specjalne i miejsca parkingowe
Jeśli chodzi o oznakowanie i znaki do garażu podziemnego, warto wiedzieć, że przepisy są praktycznie takie same, jak w przypadku standardowych miejsc na zewnątrz. Wewnątrz obiektu będącego garażem podziemnym powinny znajdować się jasno oznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych, a także liczne znaki poziome, które pełnią funkcję ostrzegawczą i informacyjną.
Aby poznać wszystkie dostępne w sprzedaży znaki drogowe, nadające się do oznakowania garażu podziemnego, sprawdź stronę znakidrogowe24.pl.
Miejsca parkingowe można oznaczyć standardowo – farbą i odpowiednimi znakami pionowymi. Co jednak w kwestii progów zwalniających i ostrych krawędzi infrastruktury budynku? W tym przypadku możesz użyć żółto-czarnych pasów znakowania niebezpiecznych elementów.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20020750690
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.