Rozdzielnica elektryczna — co to jest?

Rozdzielnia elektryczna posiada wiele nazw, takich jak: rozdzielnica elektryczna, skrzynka elektryczna i tablica rozdzielcza. Jest to skrzynka, która chroni i pozwala na dostęp do najważniejszych elementów instalacji elektrycznej. Służy także do skutecznego i bezpiecznego odcięcia prądu, gdy jest to konieczne np. do wykonania prac remontowych. Może znajdować się w niej licznik energii elektrycznej.

Dobrej jakości rozdzielnice elektryczne podtynkowe i natynkowe chronią aparaturę umieszczoną wewnątrz nich przed czynnikami zewnętrznymi np. uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu nie ma ryzyka jej zepsucia.

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe — kiedy to najlepszy wybór?

Na rynku można znaleźć wiele różnych skrzynek elektrycznych, które można podzielić według różnych kryteriów np. konstrukcji lub zastosowania. Do użytku domowego najczęściej stosuje się rozdzielnice elektryczne natynkowe lub podtynkowe. Choć nie wyklucza to ich zastosowania także w celach komercyjnych.

Rozdzielnice elektryczne podtynkowe są bardzo często spotykane w budynkach mieszkalnych. Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów:

  • są bardziej estetyczne — tego typu rozdzielnie montuje się w ścianie we wcześniej przygotowanych otworach wnękowych. Na zewnątrz widoczna jest tylko jej przednia ściana. To sprawia, że jej wnętrze jest w pełni dostępne, a skrzynka jest prawie niewidoczna. Jest to więc idealny wybór, jeśli chcesz ją zamontować w salonie, kuchni lub innym często używanym pomieszczeniu. Możliwość wyboru koloru drzwiczek i modeli matowych lub przezroczystych sprawia, że można ją dopasować do każdego wnętrza;
  • zajmują mniej miejsca — ten rodzaj skrzynki zmieści się w wąskich i małych pomieszczeniach np. w przedpokoju. W takich miejscach rozdzielna natynkowa mogłaby wręcz utrudnić swobodne poruszanie się po nich.

Na rynku można znaleźć różne modele rozdzielnic podtynkowych. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • ilość modułów;
  • kształt, wymiary i pojemność;
  • ilość wolnego miejsca, które przyda się do rozbudowy instalacji elektrycznej;
  • klasę izolacji, stopień ochrony IP i zgodność z normą PN-EN 60439-3;
  • rodzaj szyn nośnych i drzwiczek;
  • materiał.

Należy dobrze przemyśleć wybór skrzynki, ponieważ źle dobrana może przyczynić się do problemów z instalacją elektryczną. Pamiętaj, że w miejscach takich jak garaż warto montować rozdzielnice natynkowe, ponieważ walor estetyczny nie ma tu większego znaczenia, a instalacja jest łatwiejsza. Oba rodzaje rozdzielni działają w taki sam sposób.

Skrzynka elektryczna podtynkowa — estetyczne i praktyczne rozwiązanie

Podsumowując, skrzynka elektryczna podtynkowa jest bardziej estetyczna i zajmuje mniej miejsca niż wersja natynkowa. Jest to więc bardzo dobry wybór w przypadku budynków mieszkalnych.