Bezpieczeństwo przy pracach na wysokości

Bariery antyupadkowe są formą ochrony przeznaczoną dla osób pracujących na wysokościach. Takie miejsca zazwyczaj wymagają zastosowania profesjonalnego sprzętu, np. podnośnika koszowego lub rusztowania.

Pracownicy, którzy poruszają się na wysokościach, korzystają ze środków ochrony własnej, które co prawda pozwalają poczuć się pewnie, ale ograniczają swobodę ruchów. To źle wpływa na ich samopoczucie, ale też tempo i jakość pracy. Dodatkowo zakładanie i ściąganie uprzęży jest czasochłonne. Dlatego też – zamiennie lub wspierająco dla osobistych systemów asekuracyjnych – powstały bariery antyupadkowe.

Czym są bariery antyupadkowe?

Bariery antyupadkowe mają szansę na zrewolucjonizowanie prac prowadzonych na wysokościach. Gwarantują swobodę ruchu i możliwość przemieszczania się. Są bardzo łatwe w zakładaniu i ściąganiu, a także solidne, co gwarantuje im wieloletnią trwałość nawet przy ekspozycji na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy słońce.

Źródło: https://mt.mmrgroup.pl/

Kiedy stosuje się bariery antyupadkowe?

Jest wiele sytuacji, które mogą wymagać zaplanowania i przeprowadzenia prac na wysokościach, głównie na dachach budynków. Zalicza się do nich głównie:

  • montaż i modernizację urządzeń nalewczo-odbiorczych,
  • sprzątanie lub odśnieżanie dachów,
  • zakładanie i pielęgnowanie ogrodów na dachach,
  • układanie nowego poszycia dachowego czy remont starego,
  • wieszanie reklam wielkoformatowych, neonów,
  • instalowanie klimatyzacji, wentylacji, instalacji odgromowej itd.

W takich sytuacjach niezwykle ważne jest bezpieczeństwo, ale też swoboda pracowników. Kiedy systemy uprzęży, liny i taśmy niekoniecznie się sprawdzają, warto sięgnąć właśnie po bariery antyupadkowe.

Zalety barier antyupadkowych

Zastanawiasz się nad inwestycją w bariery antyupadkowe? To rozwiązanie, które na pewno Ci się spodoba, przynosząc pracownikom komfort i poczucie bezpieczeństwa, a pracodawcy ochronę na wypadek kontroli Inspekcji Pracy.

Do najważniejszych zalet barier zalicza się:

  • skuteczność – wydzielenie miejsca pracy, jak również odpowiednie jego oznaczenie i zabudowanie w skuteczny sposób ochroni pracowników przed upadkiem z wysokości,
  • inwestycja na wiele lat – bariery są solidne, wykonane z dobrych materiałów odpornych na deszcz, słońce, niskie i wysokie temperatury,
  • szybkie i wygodne rozkładanie i składanie – barierki szybko i wygodnie można rozłożyć na dachu, a po zakończeniu prac schować i przetransportować. To znacznie szybsze niż zakładanie uprzęży.

Warto rozważyć zakup barierek antyupadkowych, aby realizować prace na wysokości zgodnie z obowiązującym prawem, zapewniając pracownikom komfort i bezpieczeństwo.