Regularne przeglądy to gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia usterek czy awarii. Obowiązek utrzymania obiektu we właściwym stanie reguluje prawo budowlane, a za brak terminowego przeglądu grozi kara grzywny. Kto odpowiada za kontrolę, jakie czynności ona obejmuje i kiedy należy ją przeprowadzić?
Fot. unsplash.com
Zgodnie z treścią art. 61.1 ustawy Prawo budowlane to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek utrzymywania obiektu budowlanego i użytkowania go według określonych zasad. Dokument definiuje klasyfikację osób kompetentnych do wykonywania przeglądów technicznych. Usługę przeglądu budowlanego najlepiej zlecić ekspertom, np. firmie DEKRA Polska.
Kiedy wykonywać przeglądy techniczne?
Art. 62 Prawa budowlanego wyróżnia poniższe przeglądy okresowe budynków:
- Okresowy, przeprowadzany co najmniej raz w roku;
- Okresowy, przeprowadzany co najmniej raz na pięć lat;
- Okresowy, przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku.
Istnieje również przegląd każdorazowy, który jest przeprowadzany, gdy wystąpią czynniki zewnętrzne związane z działaniem człowieka lub sił natury.
Przeglądy budowlane – co sprawdzać raz w roku?
Minimum raz w roku obiekty budowlane powinny być poddane kontroli, która polega na zweryfikowaniu stanu technicznego:
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, w tym przegrody zewnętrzne, balustrady, loggie i balkony, urządzenia przymocowane do ścian i dachu, elementy odwodnienia i obróbek blacharskich, pokrycia dachowe, instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody, urządzenia przeciwpożarowe, instalacja kanalizacyjna i przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany;
- instalacji urządzeń służących ochronie środowiska, w tym sposoby wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, a ścieków do wód lub gleby, emisję hałasu oraz pól elektromagnetycznych;
- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, w tym ocena stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Przeglądy techniczne budynków – co sprawdzać co pięć lat?
Co pięć lat należy dodatkowo sprawdzić stan techniczny i przydatność do użytkowania oraz estetykę obiektu i jego otoczenia. Ponadto przegląd pięcioletni obejmuje badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej.
Przeglądy budynków wielkopowierzchniowych – na czym polegają?
Przegląd dotyczy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów o powierzchni dachu większej niż 1000 m2. Terminy jego realizacji przypadają do 31 maja oraz do 30 listopada. Obejmuje te same parametry, co kontrola roczna, ale osoba przeprowadzająca go ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o przeprowadzonej kontroli właściwy organ.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.