Komisjonowanie zamówień to proces przeprowadzany w każdym magazynie i firmie logistycznej. Polega na pobraniu towaru i połączeniu go w jedno zamówienie. Następnie tak przygotowana paczka lub skrzynia transportowa zostaje wysłana dalej – do indywidualnego odbiorcy albo kolejnego punktu przeładunkowego. W każdym z tych procesów przydają się wózki magazynowe. Poniżej przedstawiono opis kompletacji zamówień i niezbędne akcesoria do jego przygotowania.

Komisjonowanie towaru to inaczej kompletacja zleceń. Polega na zbieraniu odpowiednich produktów i łączeniu ich w jedno zamówienie. Tego typu proces występuje w każdym magazynie i centrum logistycznym. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa i organizacji pracy, w jego skład może wchodzić wiele podprocesów. Najczęściej towar w kartonach jest odbierany w centrum logistycznym, a następnie przechodzi proces sortowania. Po posortowaniu przedmioty trafiają na półki magazynowe opisane odpowiednimi kodami. W tym momencie rozpoczyna się czynność kompletacji – pracownicy otrzymują listy towarów wraz z ich lokalizacją. W procesie używane są wózki do komisjonowania. Po zebraniu wszystkich przedmiotów z listy zatrudnieni dostarczają towar na stanowiska pakowania. Tam zamówienia są sortowane i przygotowywane do wysyłki.

Na jakość i szybkość procesu kompletacji mają wpływ wózki magazynowe ręczne. Magazyny, jak oraz centra logistyczne powinny być wyposażone w pojazdy widłowe i służące komisjonowaniu. Wykorzystanie mechanicznych środków transportu usprawnia proces pobierania dużej ilości materiałów spod bram załadunkowych i ich szybkie przewożenie do miejsc docelowych. Natomiast wózki kompletacyjne umożliwiają wykonanie większej ilości zadań, tym samym wpływając na efektywność pracowników.

Ręczne wózki do kompletacji zamówień i ich rodzaje

Komisjonowanie towaru, tzw. order picking jest najbardziej czasochłonną czynnością w magazynie. Zajmuje pracownikom bardzo dużą część zmiany, a przedsiębiorstwom generuje wysokie koszty. Centra logistyczne powinny być wyposażone w wózki do kompletacji zamówień. Wpływają one na obniżenie kosztów związanych z procesem komisjonowania oraz podnoszą komfort pracy zatrudnionych osób.

W wielu magazynach stosuje się różnorodne ręczne wózki magazynowe. W miejscach, gdzie składowane są większe partie towarów, warto wykorzystywać środki transportu napędzane elektrycznie. W każdym innym przypadku przedsiębiorstwa używają elementów wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalu. Zastosowany pojazd musi być niewielki, zwrotny i obracać się bez większych trudności. Podczas pracy ważna jest nie tylko efektywność, ale i bezpieczeństwo zatrudnionych. Warto również zwrócić uwagę na dopuszczalny udźwig wózka do kompletacji zamówień. Poniżej przedstawiono najczęściej spotykane pojazdy w branży logistycznej.

Wózki siatkowe (koszowe)

Wózki klatkowe to ręczne pojazdy złożone ze standardowej podstawy otoczonej siatką. Najczęściej są 3-ścienne, a 4. ściana pozostaje ruchoma. Nierzadko można je spotkać w fabrykach i dużych centrach logistycznych. Ich maksymalny udźwig sięga 500 kg. Ręczny wózek klatkowy służy do kompletacji zamówień oraz ich tymczasowego składowania. To pojazd stosowany do komisjonowania kartonów i paczek. Świetnie sprawdza się w ciasnych przestrzeniach. Najczęściej zamówienia są w nich składowane, zabezpieczane i wysyłane w dalszą drogę. Akcesoria nie są przeznaczone do kompletacji niewielkich przedmiotów o nieregularnych kształtach.

Wózki z półkami na kółkach

Niewielki ręczny wózek do komisjonowania świetnie sprawdzi się w przypadku wielozmianowej pracy pomiędzy regałami. Produkt wykonano z aluminium, dzięki czemu jest lekki, więc nie wymaga dużej siły ludzkich mięśni. Tego typu pojazdy mają maksymalny udźwig do 150 kg. Wyposażone są w 2 kółka sztywne i 2 skrętne. Wykorzystywane elementy powinny mieć osłonę wszystkich krawędzi, aby ograniczyć ryzyko wypadku przy pracy lub potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Najczęściej stosowane wózki mają 2 lub 3 półki. Niektóre z nich są otoczone z 3 stron siatką lub mają podwyższone ranty. Wówczas zbieranie niewielkich przedmiotów nie sprawia większych problemów.

Wózki platformowe na kołach

To elementy wyposażone w 4 koła i platformę wykonaną z płyty MDF. Ich konstrukcja jest niezwykle lekka, zatem praca z nimi nie wymaga dużej siły. Z jednej strony wózki magazynowe ręczne posiadają uchwyt, służący do kierowania kołami. Na platformie pracownicy mogą ustawić kartony lub plastikowe boxy i w nich umieszczać kompletowane zamówienia. Pojazdy są zwrotne, świetnie sprawdzają się w ciasnych przestrzeniach. Mogą być wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień, takich jak kosz na skaner, wodę czy niewielkie rzeczy prywatne.

Wózek do komisjonowania to niezbędne wyposażenie każdego magazynu i centrum dystrybucyjnego. Podnosi komfort pracy i zwiększa efektywność zatrudnionych osób. Duży wybór tego typu produktów znajdziesz w asortymencie firmy LWP Logistics. Przedsiębiorstwo posiada pojazdy najwyższej jakości, co potwierdza oferowana przez nich 5-letnia gwarancja. Wózki do komisjonowania od LWP Logistics są zgodne z wymogami Ministerstwa Rozwoju, a większość z nich posiada certyfikat TÜV.