Jeśli chodzi o formalności, deweloperem może zostać każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą (jdg lub spółkę). Do wykonywania tego zawodu nie jest wymagane posiadania licencji, certyfikatów ani kierunkowego czy nawet wyższego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że każdy nadaje się na dewelopera. W tym artykule wyjaśniamy, jakie umiejętności i kwalifikacje warto zdobyć i rozwijać, aby zostać odnoszącym sukcesy deweloperem.

Umiejętności miękkie, które powinien mieć deweloper
Musisz liczyć się z tym, że nawet jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie (np. masz dyplom z budownictwa albo finansów), przez wiele lat będzie Ci brakować wiedzy i doświadczenia niezbędnego do sprawnego poruszania się na innych płaszczyznach związanych z branżą. Do skutecznego prowadzenia biznesu potrzebujesz skutecznego zespołu, a co za tym idzie – wysoko rozwiniętej umiejętności zarządzania ludźmi oraz komunikacji interpersonalnej.
Działalność deweloperska wymaga ciągłej współpracy z drugim człowiekiem – z klientem, urzędnikiem, podwykonawcą, dostawcą, architektem, projektantem wnętrz i terenów zielonych, prawnikiem, księgowym itp. Deweloper, który nie radzi sobie z negocjacjami, pozyskiwaniem informacji czy rozwiązywaniem konfliktów, naraża się na ciągły stres i frustrację. Jeśli chcesz dobrze funkcjonować jako deweloper, rozwijaj np.:
- odporność psychiczną,
- wypracowywanie kompromisów,
- motywowanie pracowników,
- zdolności perswazyjne,
- delegowanie i egzekwowanie zadań,
- zarządzanie czasem i terminowość,
- wytrwałość w dążeniu do celów.
Umiejętności twarde i kwalifikacje dewelopera
W działalności deweloperskiej przydatne okazują się też konkretne kompetencje specjalistyczne i wiedza merytoryczna – i to naprawdę z wielu dziedzin. Musisz orientować się w aktualnych przepisach, umieć ocenić rentowność inwestycji oraz wiedzieć, jakie pozwolenia są Ci potrzebne na konkretnym etapie budowy. W działalności deweloperskiej przydaje się wiedza z zakresu:
- prawa budowlanego,
- ekonomii i finansów,
- architektury,
- budownictwa,
- inwestowania,
- reklamy i marketingu.
Działalność deweloperska a przygotowanie zawodowe
Nie musisz mieć skończonych studiów, żeby zostać deweloperem, chociaż nie da się ukryć, że odpowiednie wykształcenie dałoby Ci pewną przewagę. Tutaj wraca potrzeba rozwijania umiejętności twardych i miękkich.
Jak więc zdobyć i rozwijać kwalifikacje niezbędne deweloperowi? Umiejętności miękkich i interpersonalnych można się uczyć np. z książek, blogów czy czasopism psychologicznych, na kursach, warsztatach albo sesjach coachingowych, a nawet w czasie rozmów z psychologiem czy psychoterapeutą. A potem, rzecz jasna, niezbędne jest zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.
To samo dotyczy umiejętności twardych. Jeśli masz wyższe wykształcenie i czas (minimum rok), możesz rozważyć studia podyplomowe na którymś z kierunków bezpośrednio związanych z branżą deweloperską (masz kilka do wyboru w Polsce). Nieocenionym wsparciem dla przyszłych deweloperów są kursy i warsztaty deweloperskie – zarówno stacjonarne, jak i online. Warto szukać takich szkoleń, które oprócz wiedzy oferują też różne praktyczne pomoce, np. kalkulatory rentowności, wzory umów, mentoring czy indywidualne konsultacje.
Warto również śledzić na bieżąco trendy pojawiające się w branży. Czytaj książki, zaglądaj na blogi deweloperskie, bierz udział w webinarach i warsztatach poświęconych konkretnym rodzajom inwestycji, których jeszcze nie próbowałeś.
Deweloper to przede wszystkim przedsiębiorca
W działalności deweloperskiej najważniejsza jest świadomość, że ten zawód wymaga ciągłego rozwijania się, dokształcania i otwartego umysłu. Inwestycje, które rok czy dwa lata temu przynosiły zyski, w tym momencie mogą się okazać nierentowne. Deweloper musi więc przede wszystkim być dobrym przedsiębiorcą – opierać się na faktach i danych oraz umieć się do nich dostosować. Więcej informacji i porad dla początkujących (i zaawansowanych) deweloperów znajdziesz na https://zostandeweloperem.pl/.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.