Asfalt workowany

To mineralno-asfaltowa mieszanka grysów oraz substancji wiążących, stworzonych na bazie bitumów, z dodatkiem oleju rzepakowego, a także dobrej jakości lepiszcza, podnoszącego właściwości klejące całej substancji. Wykorzystuje się ją do doraźnego utrzymania dróg, a także do ich tymczasowych, cząstkowych oraz interwencyjnych napraw.

Co ważne, asfalt workowany można zastosować zarówno na drogach asfaltowych, jak i tych betonowych oraz tłuczniowych. Nie wolno go jednak używać na trasach o dużym natężeniu ruchu, a także na parkingach, w obiektach przemysłowych i na placach magazynowych z ruchem wózków widłowych.

Ze względu na swoje właściwości mieszanka pozwala na prowadzenie prac przez cały rok. Trzeba jednak przyznać, że przydatność asfaltu workowanego docenia się szczególnie zimą. Bo wtedy, gdy temperatury są niskie, materiał ten jest doskonałą alternatywą dla asfaltu na gorąco. Niestraszne są mu mróz (do -5 st. C), a także deszcz czy duża wilgotność.

Mieszanka jest wykorzystywana do szybkiego uzupełniania niewielkich wyrw erozyjnych oraz dziur, jakie powstają po dużych mrozach, a także do wygładzania i profilowania wybojów. Mało tego! Jest również używana do niwelowania i wyrównywania przestrzeni wokół uzbrojenia drogowego, jak i przy szynach tramwajowych oraz kolejowych. Służy ponadto do wypełniania ubytków, będących skutkiem napraw, obejmujących podziemną infrastrukturę.

Przy okazji warto zauważyć, że tego typu działania nie generują dużych utrudnień drogowych, bo są prowadzone bardzo sprawnie i nie wymagają długiego blokowania ruchu. Dosłownie tuż po zakończeniu prac pojazdy mogą tą trasą przejeżdżać.

Mieszanka na zimno

W procesie jej produkcji w emulsji oddzielana jest woda. Dzięki temu, drobinki grysów nie sklejają się podczas magazynowania, a materiał przez większość czasu ma formę sypką i zachowuje odpowiednią urabialność. Jego uziarnienie wynosi 0-8 mm.

Mieszankę na zimno można składować luzem, na wolnym powietrzu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby ją pakować i przechowywać przez dłuższy okres. Mało tego! Po wrzuceniu do worka jest wygodna w użyciu. Nie traci też swoich właściwości.

Należy jednak zaznaczyć, że mieszanka na zimno musi być chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dlatego wspomniane worki z asfaltem najlepiej jest przykryć szczelną plandeką, a ich sposób przechowania zmienić dopiero tuż przed użyciem. Dokładniej mówiąc, na 24 godziny przed planowanym wykorzystaniem mieszanki, trzeba ją umieścić w miejscu, w którym panuje pokojowa temperatura (między 15 a 25 st. C). Dzięki temu, materiał będzie mieć idealne do tego celu własności plastyczno-klejące.

Przy okazji trzeba podkreślić, że tego typu mieszanki nie warto przesadnie kupować na zapas. Należy ją zużyć w ciągu sześciu miesięcy od daty produkcji. Więcej na temat tego materiału, wskazówki dotyczące jego transportu i wiele więcej można znaleźć TUTAJ.

Masa asfaltowa

To materiał, jaki powinien być układany na oczyszczonej z wody, lodu czy śniegu, a także pozbawionej luźnych kawałków nawierzchni. Tego typu prace najlepiej wykonać przy użyciu sprężonego powietrza. Dobrym pomysłem jest również podgrzanie palnikiem miejsca, na które docelowo wylana zostanie masa asfaltowa, a następnie pokrycie go gruntownikiem bitumicznym albo emulsją kationową. Takie zabiegi m.in. poprawiają przyczepność oraz sprawiają, że wyrwa jest dobrze odtłuszczona.

Na kolejnym etapie – już przy zagęszczaniu materiału – w ruch idą m.in. walec wibracyjny, wibrator płytowy czy ręczny ubijak. Tam, gdzie ubytki w drodze są znaczne, ich wypełnianie powinno się odbywać fragment po fragmencie, stopniowo. Każda z kolejnych warstw ma mieć grubość nie większą, niż 50 mm.

I tu ważna wskazówka: zawsze dobrze jest zostawić naddatek o grubości 3-5 mm powyżej poziomu drogi. Wynika to z tego, że w ciągu zaledwie kilku dni – pod wpływem nacisku kół przejeżdżających tam pojazdów – nawierzchnia po prostu się wyrówna. Jednak żeby nie doszło do wyrwania świeżo położonej masy asfaltowej przez koła, przed przywróceniem ruchu należy posypać naprawiany fragment drobnoziarnistym piaskiem łamanym.