Partnerzy portalu

Bariery architektoniczne – jak zwiększyć dostępność wind dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi?

Opublikowano: 28-04-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Mogłoby się wydawać, że winda to winda i nikt nie ma problemu z korzystaniem z niej. Otóż niekoniecznie tak jest. Producenci wind osobowych, jak i architekci budynków, powinni zadbać o wiele aspektów, by były one wygodne oraz komfortowe dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dla rodziców z wózkami dziecięcymi. O jakie aspekty chodzi? Wszystkiego dowiesz się poniżej. Sprawdź!


Fot. mart production/pexels Fot. mart production/pexels

Z jakimi barierami spotykają się osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami dziecięcymi?

Osoby niepełnosprawne oraz rodzice z małymi dziećmi w wózkach niemal każdego dnia napotykają na różnego typu bariery architektoniczne, które utrudniają im swobodne poruszanie się oraz korzystanie z przestrzeni publicznych. Jednym z najczęstszych problemów są niewłaściwie zaprojektowane chodniki i przejścia dla pieszych, często za wąskie lub z wysokimi krawężnikami, a także brak odpowiednich podjazdów czy – dla zmotoryzowanych – brak dostosowanych miejsc parkingowych.

Nie lepiej jest wewnątrz budynków. Często nie ma w nich odpowiednich wind, które pozwoliłyby na komfortowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Kolejnym istotnym problemem są drzwi o zbyt małej szerokości, uniemożliwiające wjazd wózków inwalidzkich czy dziecięcych. Niestandardowe wysokości blatu czy brak dostosowanych dojść do różnych miejsc, jak toalety czy kasy, również sprawiają, że osoby te mają utrudniony dostęp do podstawowych usług.

Dodatkowo bariery architektoniczne obejmują również brak odpowiedniego oznakowania i informacji dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, takich jak mapy i informacje w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych czy komunikaty głosowe w windach.

Fot. Martin pechy/pexels Fot. Martin pechy/pexels

Przełamywanie barier – jak ułatwić dostęp do wind?

Na szczęście, w miarę jak społeczeństwo staje się bardziej świadome potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi, coraz więcej budynków jest projektowanych z myślą o ułatwieniu im korzystania z tak podstawowych elementów, jak wspomniane wyżej windy. A co producenci tych wind – na przykład cieszący się dużym uznaniem Kone – muszą wziąć pod uwagę? Między innymi adekwatne szerokości drzwi, brak progów oraz automatyczne otwieranie drzwi, tak aby ułatwić dostęp do windy. Nie bez znaczenia jest również otoczenie wokół dźwigu – nic nie powinno utrudniać bezpiecznego manewrowania wózkiem.

Praktyczne rozwiązania mogą także obejmować instalację specjalnych przycisków wind na odpowiedniej wysokości, zastosowanie oznaczeń kontrastowych dla osób z wadami wzroku, zastosowanie komunikatów dźwiękowych i głosowych, zastosowanie odpowiedniego oświetlenia oraz umieszczenie barierek i ławek w windach dla osób starszych lub mających trudności z utrzymaniem równowagi. To wszystko automatycznie przekłada się na stworzenie bardziej przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni, z której każdy może korzystać.

Na koniec jeszcze mała podpowiedź – warto wybrać producenta oferującego nowoczesne, inteligentne windy, które nie dość, że spełniają wszystkie powyższe wymagania, to jeszcze na przykład mają rewolucyjny system konserwacji dzięki sztucznej inteligencji. Wówczas analizuje ona na bieżąco poszczególne wskaźniki i jeśli zidentyfikuje nieprawidłowości, producent natychmiast się o tym dowiaduje. Podobnie jak otrzymuje informacje o nadchodzących wymaganiach konserwacyjnych. Skorzystaj z tego wygodnego rozwiązania, bo dzięki niemu nie trzeba się martwić o przestoje w korzystaniu z windy.

Pamiętaj, że wokół jest wiele osób z niepełnosprawnościami czy rodziców pchających wózki dziecięce. Zadbaj więc o to, by windy w budynku były odpowiednio przystosowane i komfortowe!

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!