Podpisano kontrakt na remont najbardziej widowiskowej fontanny na katowickim Rynku. Tzw. sztuczna Rawa ma już osiem lat, kiedy powstawała budziła kontrowersje, ale później stała się słynną ozdobą.

Zakres remontu obejmie wymianę płyt uszkodzonych w korycie i wokół fontanny. To 40 płyt granitowych. Prace za 75 tys. zł mają być wykonane w pięć tygodni.
Sztuczna Rawa jest fontanną poprowadzoną w dawnym korycie rzeki Rawy. Budowę zakończono w 2015 r. Jej długość wynosi 87 m, jest szeroka na 5,5 m. Ma siedem kaskad utworzonych przez stopnie o wysokości 10 cm. Poziom wody nad dnem koryta to 12 cm, a różnica poziomu początkowego i końcowego osiąga 70 cm. Jest wyłożona płytami granitowymi polerowanymi oraz płomieniowanymi. Działa w obiegu zamkniętym, wykorzystuje 100 m3 wody.
Fontanna powstała w jednym z etapów przebudowy Rynku. Pomaga mieszkańcom w relaksie przy dźwiękach wody i wśród otaczającej ją roślinności. Działa uspokajająco. Są przy niej ławki i leżaki. Znajduje się na poziomie gruntu i jest narażona na erozję, a ulewy, śnieg i upały niekorzystnie wpływają na warstwę powierzchniową.
Budowę sztucznej Rawy realizowano w ramach projektu przebudowy całej śródmiejskiej strefy między Rondem im. Gen. J. Ziętka a Rynkiem. Fontannę zaprojektowało konsorcjum firm Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan ze Szczecina, Biprokom z Krakowa i Eccone z Mikołowa. Wykonawcą było konsorcjum firm NDI, Construcciones y Promociones Balzola. Koszt (żelbetowa konstrukcja, okładzina niecki fontanny z płyt granitowych, pompownia, automatyka, zasilanie) wyniósł 2,8 mln zł.
Przeczytaj także: Pierwsze prace konstrukcyjne na budowie II linii metra w Warszawie

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.