Zakres remontu obejmie wymianę płyt uszkodzonych w korycie i wokół fontanny. To 40 płyt granitowych. Prace za 75 tys. zł mają być wykonane w pięć tygodni.

Sztuczna Rawa jest fontanną poprowadzoną w dawnym korycie rzeki Rawy. Budowę zakończono w 2015 r. Jej długość wynosi 87 m, jest szeroka na 5,5 m. Ma siedem kaskad utworzonych przez stopnie o wysokości 10 cm. Poziom wody nad dnem koryta to 12 cm, a różnica poziomu początkowego i końcowego osiąga 70 cm. Jest wyłożona płytami granitowymi polerowanymi oraz płomieniowanymi. Działa w obiegu zamkniętym, wykorzystuje 100 m3 wody.

Fontanna powstała w jednym z etapów przebudowy Rynku. Pomaga mieszkańcom w relaksie przy dźwiękach wody i wśród otaczającej ją roślinności. Działa uspokajająco. Są przy niej ławki i leżaki. Znajduje się na poziomie gruntu i jest narażona na erozję, a ulewy, śnieg i upały niekorzystnie wpływają na warstwę powierzchniową.

Budowę sztucznej Rawy realizowano w ramach projektu przebudowy całej śródmiejskiej strefy między Rondem im. Gen. J. Ziętka a Rynkiem. Fontannę zaprojektowało konsorcjum firm Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan ze Szczecina, Biprokom z Krakowa i Eccone z Mikołowa. Wykonawcą było konsorcjum firm NDI, Construcciones y Promociones Balzola. Koszt (żelbetowa konstrukcja, okładzina niecki fontanny z płyt granitowych, pompownia, automatyka, zasilanie) wyniósł 2,8 mln zł.

Przeczytaj także: Pierwsze prace konstrukcyjne na budowie II linii metra w Warszawie