• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

System APS w firmie produkcyjnej – czy rzeczywiście przedsiębiorstwa go potrzebują?

Opublikowano: 02-05-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Problemem współczesnych firm produkcyjnych jest często brak faktycznej wizualizacji dotyczącej procesu wytwarzania towaru pod zamówienie. Kłopoty z planowaniem mogą prowadzić niekiedy do opóźnień w dostawach potrzebnych surowców, a niespodziewane wydarzenia całkowicie obniżają efektywność wykonywanych obowiązków. Kiedy uda się z powrotem dojść do dobrych wyników, zmiana popytu i nowe zamówienia znów mają negatywny wpływ na cały łańcuch produkcyjny.


Fot. Quantum Qguar Fot. Quantum Qguar

Cyfryzacja niektórych obowiązków pomaga firmom już od wielu lat. Nowoczesne systemy i oprogramowania pozwalają wyzbyć się problemów, a przedsiębiorstwa produkcyjne mogą cieszyć się lepszymi notowaniami i zyskiem. Do takich narzędzi można zaliczyć system APS. W poniższym wpisie opowiemy nieco o tym oprogramowaniu, a także wskażemy szereg korzyści wynikających z jego wdrożenia. Zapraszamy!

Czym jest system APS?

Zaczynając od samej definicji i skrótu, system APS to z języka angielskiego Advanced Planning & Scheduling. W wolnym tłumaczeniu oznacza to zaawansowaną formę planowania i harmonogramowania, jednak w praktyce nazywa się to po prostu systemem służącym planowaniu procesów produkcyjnych. Całe oprogramowanie bazuje na sztucznej inteligencji, która z dnia na dzień staje się nieodłączną częścią naszego życia. Najbardziej dostrzegalna jest natomiast w wielu sektorach przemysłu, gdzie w profesjonalny sposób czuwa i dba o porządek procesów utrzymania ruchu.

Jak podają specjaliści z firmy Quantum Qguar, zajmującej się tworzeniem i wdrażaniem systemów APS do firm – całe oprogramowanie podczas sporządzania harmonogramu bierze pod uwagę wydajność pracy maszyn, dyspozycyjność pracowników oraz dostępność półproduktów. Takie informacje pozwalają oszacować czas wykonania zadania oraz przełożą się na stworzenie planu odpowiedzialnego za skrócenie czasu realizacji. Jak wiadomo, czas jest w kontekście produkcji bardzo istotny, a szybsze wykonanie obowiązków w określonym limicie przekłada się na wyższy zysk.

Fot. Quantum Qguar Fot. Quantum Qguar

Jakie informacje zwraca APS?

Dane do systemu pobierane są zazwyczaj z innego oprogramowania, a całe narzędzie może być chociażby jednym z modułów obszernego systemu ERP. Po otrzymaniu upragnionych informacji, algorytmy zapewniają wspomaganie produkcji na każdym jej etapie. System zwraca więc informację w postaci ogólnego harmonogramu działania oraz sugeruje, w jakim miejscu możliwe jest przyspieszenie pracy. Program sam jest w stanie obliczyć wstępny popyt wynikający z utrzymania planowanego tempa, a dodatkowo przedstawia prognozy na przyszłe tygodnie, biorąc pod uwagę analizę danych historycznych.

Do głównych zadań systemu należy więc monitorowanie procesu produkcyjnego, kontrolowanie przebiegu pracy i stałe przypatrywanie się zapasom potrzebnym do wytwarzania towarów.

Dlaczego wspomaganie produkcji jest tak ważne?

Firma Quantum Qguar zapewnia, iż dobrze zaplanowany harmonogram produkcji zwiększa nie tylko zysk dla firmy, ale również może zatroszczyć się o jakość wykonywanych produktów. Pracownicy również w obecności systemu nie czują się zagrożeni, gdyż planuje on wszystko zgodnie z ich oczekiwaniami i czasem dyspozycyjności.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia