Dlaczego materiały budowlane podrożały? Analiza kosztów zakupu materiałów budowlanych

Analiza dokonana przez Grupę PSB, która obejmowała cały 2022 rok, wykazała, że w porównaniu z cenami z roku 2021, były one wyższe o ponad 20%. Wzrosty zostały odnotowane we wszystkich grupach towarowych. Największe zwyżki cen dotknęły nabywców takich materiałów budowlanych, jak:

 • izolacje termiczne,
 • ściany,
 • izolacje wodochronne,
 • cement, wapno,
 • dachy, rynny.

Znacznie wzrosły ceny materiałów wykończenia łazienek i kuchni, aranżacji przydomowej przestrzeni oraz ogrodu, stolarki, a także koszty wykonania instalacji grzewczej. Najmniej podrożały farby i lakiery (+18 proc.), artykuły oświetleniowe/elektryczne oraz dekoracyjne (+15 proc.). Drewno i płyty OSB (+10 proc.), które biły rekordy cenowe nieco wcześniej (rok 2020).

Co dokładnie wpłynęło na niekorzystne dla klientów wahania cenowe materiałów budowlanych na rynku? M.in. skutki restrykcji gospodarczych i zawirowania w obszarze społecznym, a także geopolitycznym. Niemały wpływ na podwyżki w sektorze „dom i ogród” miały też drożejące paliwa, a tym samym transport. Stanowi on nawet 20 proc. kosztów materiałów budowlanych. Wśród pozostałych czynników są też wzrastające koszty zatrudniania pracowników oraz koszty energii.

Nie bez znaczenia dla kosztów materiałów budowlanych są zmiany norm dotyczących wymagań energooszczędności. Tak jest w przypadku ścian, okien, drzwi czy dachu. Zastosowanie przez producentów korzystniejszych współczynników przenikania ciepła w niektórych materiałach – automatycznie przełożyło się na wyższe ceny. Materiały budowlane w wyższych cenach – przyczyniły się do wzrostu kosztów budowy nowych mieszkań przez deweloperów. To tłumaczy zwyżkę ceny metra kwadratowego nieruchomości na rynku pierwotnym.

Kiedy materiały budowlane będą tanieć?

Aktualnie można zaobserwować stabilizację cen. Jednak perspektywy stale wzrastających kosztów energii, zatrudnienia oraz transportu nie napawają optymizmem. Niebawem możemy spodziewać się kolejnych podwyżek, również cen materiałów budowlanych. Mrówka Sierakowice to jedna z wielu lokalizacji handlowych sieci PSB, która pomimo trudnej sytuacji na rynku, stara się utrzymywać korzystny dla klientów poziom cen.

W branży budowlanej widoczny jest obecnie delikatny zastój. Dlatego też dotychczasowa dynamika cen materiałów budowlanych nieco zmalała. Według ekspertów, ceny materiałów budowlanych w 2023 roku wzrosną średnio „tylko” o 4-8%. Dzięki temu można spodziewać się wznowienia wielu wstrzymanych inwestycji. Wciąż jednak rynek budowlany będzie niestabilny. Specjaliści przewidują, że sytuacja ta ma szansę unormować się dopiero w 2024 roku.

Asortyment sklepu Mrówka – materiały budowlane dla specjalistów i majsterkowiczów

Ogólnopolska sieć PSB Mrówka to miejsce, w którym zawsze można liczyć na wysoki standard obsługi. Do tego wyróżnia je doskonała jakość i przede wszystkim tanie materiały budowlane. Mrówka Sierakowice to jedna z kilku miejscówek w województwie pomorskim, w której można zrobić dobre zakupy. Zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Asortyment sklepu Mrówka jest bardzo szeroki i umożliwia kompleksowe zaopatrzenie się w materiały, nie tylko budowlane, a również do wykończenia i wyposażenia domu oraz aranżacji i utrzymania ogrodu.

Oferta Mrówki skierowana jest zarówno do profesjonalnych budowlańców, jak i majsterkowiczów. Planujesz remont we własnym zakresie? Warto poszukać profesjonalnego wsparcia. Potrzebne materiały można zamówić online na www.mrowka.com z wygodną dostawą do domu. Wolisz tradycyjne zakupy? W Mrówce Sierakowice kupisz to, co potrzebujesz, z profesjonalnym doradztwem, a także w promocyjnych cenach korzystając np. z aktualnej gazetki: https://www.mrowka.com/gazetka/29. Estetyczne i funkcjonalne wykończenie salonu, kuchni, łazienki sypialni i ogrodu? Kupując materiały budowlane w sieci Mrówka, można dodatkowo liczyć na oryginalne pomysły na efektowną aranżację.

Sklep PSB Mrówka – materiały budowlane do domu i ogrodu

Jeśli chcesz oszczędzić czas i pieniądze – wybierz zakupy w Sierakowicach w PSB Mrówka. Materiały budowlane do domu i ogrodu to główny asortyment tego sklepu. W Mrówce można również kupić np. dekoracje na każdą okazję. Podstawowe materiały budowlane, jakie można nabyć w PSB Mrówka, podzielone pomiędzy następujące działy (sklep online):

 • budowa,
 • drewno,
 • instalacje,
 • narzędzia,
 • stolarka otworowa,
 • ściany i podłogi.

W kategorii „chemia budowlana” sklep Mrówka Sierakowice oferuje m.in. zaprawy klejowe, beton, cement, gips, gładź, kleje montażowe czy kleje do płytek. Nie brakuje takich pozycji jak: farby do metalu, folie ochronne, budowlane i paroizolacyjne oraz kompletne systemy G/K (profile, łączniki, uchwyty). W dziale „drewno” w Mrówce można kupić farby do drewna, impregnaty, lakiery, kleje oraz deski i listewki.

Szeroki asortyment Mrówki pozwala wykonywać profesjonalne instalacje elektryczne, hydrauliczne, ogrzewanie, systemy wentylacji oraz oświetlenie. Dzięki zakupom w markecie Mrówka Sierakowice, można tanio wyposażyć przydomowy i firmowy warsztat w narzędzia ręczne i elektronarzędzia. W Mrówce kupisz ponadto solidne drzwi wejściowe i skrzydła wewnętrzne. Potrzebujesz gotowych schodów do skomunikowania kondygnacji domu? Również je tutaj kupisz. Z kolei olbrzymi wybór paneli i płytek ceramicznych, pomoże w wykończeniu podłóg oraz ścian.

Tanie materiały budowlane w sklepie Mrówka

W dobie galopującej inflacji ci, którzy liczą się z kosztami, potrzebują tanich i dobrych materiałów budowlanych. Mrówka to sieć, w której klienci otrzymują w pakiecie fachową obsługę i bardzo atrakcyjne ceny towarów. Dlaczego sklepy Mrówka mogą oferować tak korzystne ceny?

Sieć Mrówka to duży podmiot na rynku obrotu materiałami budowlanymi. Dlatego może liczyć na wysokie rabaty u producentów i dostawców. Ma to bezpośrednie przełożenie na niższe ceny na sklepowych półkach. Oprócz tego, franczyzobiorcy prowadzący punkty handlowe pod marką Mrówka to wyselekcjonowane grono przedsiębiorców. Mają oni stabilną sytuację finansową. Większość firm, które zmuszone są do spłaty sukcesywnie drożejących kredytów, podnoszą marże sprzedawanych produktów. To znajduje odzwierciedlenie w cenach.

Markety Mrówka to innowacyjnie zarządzane placówki handlowe. Opierają się na optymalizacji kosztów własnych i wdrażaniu przemyślanych strategii. Przemyślana i efektywna sieć logistyczna zapewnia sprawny łańcuch dostaw. Co więcej, sklepy Mrówka mają dostęp do nowoczesnej centrali zakupowej, która stwarza możliwości zatowarowania. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na atrakcyjne ceny materiałów budowlanych w sieci Mrówka (np. w Sierakowicach).