Instalacja przetwarzania odpadów komunalnych w Lublinie odzyskuje zużyte opakowania. Obiekt pozwoli na ograniczanie masy śmieci składowanych na wysypiskach o 30 tys. ton rocznie.
Sortowania odpadów. Fot. ilustr. Adin/Adobe Stock
W ramach zadania uruchomiono w istniejącej hali instalację segregującą odpady zebrane selektywnie o wydajności rocznej 30 tys. ton. Przeprowadzono roboty budowlane i wykonano skonstruowano linię sortowniczą wyposażoną w niezbędne urządzenia technologiczne. Zainstalowano także systemy wykrywania pożaru, dezodoryzacji powietrza, monitoringu oraz wagę najazdową. Obiekt został wyposażony m.in. w ładowarkę, wózek widłowy elektryczny oraz kontenery.
Dzięki przetwarzaniu odpadów na linii z ich ogólnego strumienia są segregowane surowce możliwe do powtórnego wykorzystania. Pozostałe zostaną wykorzystywane do produkcji około 15,5 tys. ton rocznie paliwa alternatywnego (pre-RDF). Będą przekazywane uprawnionym odbiorcom do użycia w celach energetycznych.
Nowy zakład stał się centrum realizacji recyklingu w regionie. Większość tamtejszych instalacji do sortowania odpadów opakowaniowych to małe zakłady o niskiej przepustowości, opierające się o ręczne sortowanie. Nie są w stanie zapewnić wystarczającej wydajności i poziomu odzysku surowców.
Inwestycja jest zgodna z krajową strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zalecającą w części środowiskowej ograniczanie masy odpadów deponowanych na składowiskach i ich wtórne, surowcowe wykorzystanie. Wpisuje się też w strategię na rzecz tworzyw sztucznych Unii Europejskiej, która poprzez ograniczenie do 2040 r. zużycia odpadów opakowaniowych prowadzi do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą 15,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przeczytaj także: W kilka sekund wyburzono chłodnię kominową Elektrowni Łagisza
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.