Chociaż posiadanie polisy mieszkaniowej nie jest obowiązkowe, warto rozważyć zakup takiego ubezpieczenia. To najlepsza ochrona ruchomości i nieruchomości przed zdarzeniami losowymi i szansa na uzyskanie odszkodowania, np. w przypadku kradzieży czy zalania. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia mieszkania?
Fot. Shutterstock
Jak ubezpieczyć mieszkanie?
Polisę mieszkaniową można zawrzeć na kilka sposobów:
- online,
- za pośrednictwem infolinii,
- w placówce ubezpieczyciela.
Wybierając ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem PKO BP, polisę można kupić online (w serwisie iPKO lub w aplikacji IKO), w placówce banku lub na infolinii. Cała procedura jest bardzo prosta i wymaga minimum formalności.
Ubezpieczenie mieszkania w PKO BP – trzy pakiety do wyboru
Ubezpieczając mieszkanie w PKO BP, można wybrać jeden z trzech pakietów: Standardowy, Super lub Pro. Czym się różnią?
- Pakiet Standardowy obejmuje standardowy zakres ochrony od zdarzeń losowych. W tym pakiecie jest również assistance dla domu 24/7.
- Pakiet Super to ochrona przed wszystkimi zdarzeniami losowymi (all risk), a także assistance 24/7 i OC w życiu prywatnym.
- Pakiet Pro, podobnie jak Pakiet Super, chroni przed wszystkimi zdarzeniami losowymi (all risk), a także zapewnia assistance 24/7 i OC w życiu prywatnym. Dodatkowo, pakiet zawiera ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.
Jakie dokumenty przygotować do ubezpieczenia mieszkania?
Do zakupu ubezpieczenia mieszkania w punkcie stacjonarnym najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty. Nie trzeba okazywać żadnych innych dokumentów. Za to do kupienia polisy online nie będzie potrzebny żaden dokument, o ile oczywiście osoba, która chce zawrzeć umowę, zna na pamięć dane z dowodu.
Jeśli chodzi o zadeklarowane w polisie informacje, ubezpieczyciel nie będzie ich weryfikował na etapie podpisywania umowy. Do weryfikacji dojdzie dopiero w przypadku ewentualnego wystąpienia szkody. Wyjątek od tej reguły stanowią dzieła sztuki i przedmioty o charakterze kolekcjonerskim. Ich wartość musi zostać potwierdzona przez rzeczoznawcę, jeszcze przed zakupem polisy.
Jakie dokumenty będą potrzebne do wypłaty odszkodowania?
Po wystąpieniu szkody, ubezpieczony może ubiegać się o uzyskanie odszkodowania. W tym celu należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Firma ubezpieczeniowa może wymagać okazania różnych dokumentów. Mogą to być:
- protokół od odpowiedniej służby (straży pożarnej, policji),
- kopia zawiadomienia o wszczęciu postępowania,
- dokumenty potwierdzające posiadanie zniszczonych lub skradzionych przedmiotów (paragony, faktury itp.),
- kosztorysy (np. kosztorys związany z uprzątnięciem mieszkania po zniszczeniach).
Dobrze jest też pamiętać o udokumentowaniu szkody. Można to zrobić, wykonując zdjęcia lub kręcąc film. Szkodę można zgłosić na różne sposoby: poprzez formularz online, dzwoniąc na infolinię, osobiście w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, a nawet listownie.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Wysokość polisy będzie uzależniona od różnych czynników. Istotny wpływ na cenę polisy będzie miał jej zakres. Ubezpieczenie może obejmować ruchomości (sprzęty RTV i AGD, meble, książki, płyty itp.) lub nieruchomości (mury, ściany, parapety, podłogi itp.), a także jedne i drugie. W polisie określa się również zdarzenia losowe, przed jakimi ma chronić. Im więcej zdarzeń, tym cena polisy będzie wyższa. Chodzi tu np. o kradzieże, zalania, przepięcia, pożary czy powodzie. Ostatnia kwestia to wszelkiego rodzaju dodatki do polisy, które zwiększają wysokość składki. Mowa np. o ubezpieczeniu OC mieszkania, assistance dla domu i OC w życiu prywatnym.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.