Nic więc dziwnego, że nowoczesne projekty domów, uwzględniające te rozwiązania, cieszą się obecnie ogromną popularnością. Przewidujemy, że trend ten będzie się utrzymywał i już wkrótce realizacja inwestycji budowlanych ukierunkowanych na optymalizację bilansu energetycznego stanie się normą.

Jakie rozwiązania implementuje się w domach energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych zorientowane są przede wszystkim na wykorzystanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, dlatego uwzględniają takie wynalazki technologiczne jak panele fotowoltaiczne (przetwarzające energię słoneczną na elektryczną), kolektory słoneczne (przetwarzające energię słoneczną na ciepło użytkowe) oraz pompy ciepła (przetwarzające energię pierwotną z otoczenia na ciepło użytkowe). Często można też w nich spotkać mechaniczną wentylację z rekuperacją, umożliwiającą częściowy odzysk ciepła z odprowadzanego z budynku powietrza. Ale to nie wszystko, co wyróżnia projekty domów energooszczędnych. Takie nowoczesne budownictwo cechuje także inteligentne wykorzystanie zastanych warunków naturalnych – to dlatego domy energooszczędne mają otwarte plany, mnóstwo przeszkleń i układ usytuowany względem stron świata.

Dlaczego warto postawić na energooszczędne budownictwo?

Energooszczędne budownictwo dąży do poprawy jakości i komfortu życia w domach i mieszkaniach, a jednocześnie pozwala oszczędzać pieniądze przeznaczane na ich eksploatację. Oszczędności te, przy odpowiedniej optymalizacji, mogą sięgnąć nawet 70%. Wybór takiego projektu architektonicznego bardzo się więc opłaca. Ale nie tylko o oszczędność pieniędzy tu chodzi. Niższe zużycie energii to niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co oznacza spowolnienie degradacji zasobów naszej planety i postępujących zmian klimatycznych. W ten sposób energooszczędne budownictwo tworzy harmonijną równowagę między przyjaznymi dla ludzi przestrzeniami mieszkalnymi a tak ważną w dzisiejszych czasach ochroną środowiska naturalnego. Więcej informacji na: E-domy.pl.