Poznanie metod jej czyszczenia, konserwacji i sterylizacji jest więc konieczne do tego, by zapewnić sprawne działanie, bezpieczeństwo i trwałość obiektów przemysłowych. Na czym polega konserwacja i sterylizacja stali? W jakich branżach sterylność powierzchni stali ma największe znaczenie? Te kwestie wyjaśniamy poniżej.

Sterylizacja stali – gdzie ma największe znaczenie?

O czystość linii produkcyjnej należy dbać we właściwie każdym zakładzie. Niekiedy jednak sterylność ma ogromne znaczenie, a problemy z jej zachowaniem znacznie wpływają na sprawność działania linii oraz jakość produktów. Z taką sytuacją do czynienia mamy przede wszystkim:

 • w zakładach przetwórstwa warzywno-owocowego;
 • w innych zakładach branży spożywczej;
 • w cukrowniach;
 • w młynach i kaszarniach
 • w gorzelniach, winnicach i browarach;
 • w zakładach farmaceutycznych;
 • w zakładach kosmetologicznych;
 • w zakładach syntezy chemicznej;
 • w zakładach produkujących kleje, farby, lakiery itp.;
 • w zakładach produkujących materiały budowlane;
 • w rolnictwie (między innymi przy produkcji i transporcie pasz oraz nawozów);
 • w rafineriach petrochemicznych.

Sterylizacja i konserwacja stali – najważniejsze metody

Prawidłowe utrzymanie powierzchni stalowych w zakładach przemysłowych powinno obejmować dwa aspekty. Pierwszym jest mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń (mycie), drugim – sterylizacja stali. Do mycia stali obecnie stosuje się przede wszystkim parę wodną o temperaturze ponad 150 stopni. Podana pod ciśnieniem, skutecznie czyści powierzchnie stalowe, a przy tym wstępnie zabija znajdujące się na nich drobnoustroje.

Poza tym ważna jest także dezynfekcja i odtłuszczenie powierzchni. Do przeprowadzenia tego procesu konieczne jest zastosowanie właściwych środków chemicznych. Ich dobór wymaga specjalistycznej wiedzy i jest uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń oraz przeznaczenia danego elementu. Warto więc tę czynność powierzyć profesjonalnej ekipie doświadczonej w tego typu pracach – np. firmie Trawialnia.

Sterylizacja stali – dlaczego jest tak ważna?

Utrzymanie czystości i sterylności na terenie zakładu przemysłowego (zwłaszcza działającego w jednej z wymienionych branż) jest ważne z wielu powodów. Jednym z najistotniejszych jest jakość wytwarzanych w nim produktów. W kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami mogą one utracić swoje właściwości lub stać się niebezpieczne dla ludzi lub środowiska. To z kolei negatywnie odbije się na renomie przedsiębiorstwa i może przeszkodzić mu w spełnieniu norm sanitarnych.

Druga kwestia to żywotność samych elementów stalowych. Przy długotrwałym zanieczyszczeniu może bowiem dochodzić do ich korodowania. Regularne mycie i dezynfekowanie należy więc potraktować jako konserwację stali – działania, które zapobiegną jej przedwczesnemu zużyciu i konieczności przeprowadzania kosztownych napraw.

Konserwacja i sterylizacja stali są, jak widać, nieodłącznymi elementami eksploatacji obiektów przemysłowych. Dbałość o czystość i sterylność powierzchni stalowych przyczynia się do efektywnego funkcjonowania procesów produkcyjnych oraz zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa.