Zawory zwrotne do wody czym są i do czego służą?

Aby, cieszyć się z dobrze i sprawnie działającej instalacji centralnego ogrzewania musimy nadać właściwy kierunek przepływu cieczy oraz jednocześnie zabezpieczyć układ przed cofaniem się wody. Zawory zwrotne do wody dzięki swojej budowie umożliwiają przepływ wody tylko w jednym kierunku, gwarantując poprawną i wydajną pracę instalacji, oraz zapobiegają występowaniu przecieków. W momencie, gdy powstaje duża różnica ciśnień w dowolnym elemencie układu, możliwe jest cofnięcie się wody, zawór zwrotny skutecznie zapobiegnie takiej sytuacji. Zwrotne zawory używa się we wszelkiego rodzaju instalacjach wodnych, parowych i gazowych.

Długą i bezawaryjną żywotność danego układu mogą zagwarantować zawory wykonane z określonych materiałów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji zaworów zwrotnych jest mosiądz, stal zwykła lub stal nierdzewna. Zwrotne zawory do wody mogą być ponadto wykonane z tworzyw sztucznych, o ile nie będziemy używać w obiegu danej instalacji wody, której temperatura przekracza maksymalne dozwolone wartości dla określonego modelu zaworu.

Na jakiej zasadzie działają zawory zwrotne?

Zawory zwrotne działają samoczynnie, oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania urządzenia nie jest wymagany żaden mechanizm sterujący. Poprawna praca zaworu uzależniona bowiem jest od różnicy ciśnień, która panuje wewnątrz układu. W chwili, gdy element dławiący wychwyci zmianę ciśnienia, odpowiednio zareaguje, otwierając lub zamykając zawór zwrotny.

Przepływ zaworu zwrotnego otwiera się z pewnym opóźnieniem w chwili kiedy przekroczona zostaje progowa różnica ciśnień. Z kolei proces zamykania zaworu rozpoczyna się dopiero po upływie pewnego czasu od ustania przepływu. Żeby przyśpieszyć działanie zaworów, montuje się zawory w taki sposób, aby grawitacja przyspieszała ich otwieranie i zamykanie lub wykorzystuje się do tego celu specjalne obciążenie w postaci sprężyny.

Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?

Najpopularniejszymi typami zaworów zwrotnych do wody, które mają zastosowanie w warunkach domowych, są zawory grzybkowe i zawory kulowe. Zawór grzybkowy do odcinania dopływu wody używa elementu w kształcie grzybka z uszczelką gumową lub grzybka mosiężnego zamocowanego na ruchomym trzpieniu. Zawór kulowy natomiast jest bardziej uniwersalny, gdyż można go wykorzystać w instalacjach przesyłających nie tylko wodę, ale i gaz, środki chemiczne czy parę wodną. Ponadto może być on wykonany z mosiądzu, stali nierdzewnej, żeliwa lub stali węglowej. Ponadto istnieją jeszcze zawory zwrotne membranowe oraz zawory zwrotne klapkowe, które mają podobną zasadę działania, co zawory kulowe.

Jakie zwrotne zawory do wody wybrać?

To, jaki ostatecznie typ zaworu wybierzemy, zależy m.in. od rodzaju instalacji oraz właściwości cieczy. Jeśli przepływająca przez zawór zwrotny woda posłuży nam do celów spożywczych, powinno stosować się zawory wykonane z mosiądzu lub ze stali nierdzewnej. Użycie zaworów wykonanych z tych surowców nie wpłynie negatywnie na smak wody oraz zapobiegnie występowaniu korozji.

Aby mechanizm otwierania działał poprawnie, należy wybrać zawór, który będzie mógł być poddany ciśnieniu, które panuje wewnątrz danej instalacji. Zbyt niski próg odporności na ciśnienie może doprowadzić do rozszczelnienia układu oraz poważnych szkód – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wodą o wysokiej temperaturze.

Zawory zwrotne powinny być wykonane solidnie oraz posiadać odpowiednio dobraną grubość ścianek do średnicy rur instalacji. W domowych układach hydraulicznych często spotkamy zawór zwrotny ¾ lub ½ cala.

Jeżeli zauważysz, że założone urządzenie nie działa poprawnie, odetnij wodę i sprawdź działanie zaworu zwrotnego. Gdyby okazało się, jednak że część jest niesprawna, powinieneś od razu wymienić ją na nową.

Gdzie zamontować zawór zwrotny do wody?

Aby sprawnie napełnić cały układ centralnego ogrzewania, należy zamontować zawór zwrotny na końcu rury ssącej lub jeśli nie mamy takiej możliwości, zaleca się, aby zawór zwrotny umieścić zaraz za pompą lub filtrem, a przed zaworem odcinającym. Zawór zwrotny w zależności od rodzaju oraz konstrukcji może być zamontowany pionowo lub poziomo. Zawory zwrotne do wody z powodzeniem można zamontować na zewnątrz domu przykładem takiego zaworu jest zawór antyskażeniowy służący do zabezpieczania sieci wodociągowej w budynku.

Podsumowanie

Budując nową lub remontując starą instalację wodną, pamiętajmy, aby użyć odpowiedniego typu zaworów zwrotnych do wody. Od rodzaju zainstalowanych zaworów zwrotnych zależy trwałość oraz jakość całej instalacji. Decydując się na tak kosztowne przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, zadbajmy, aby instalacje wodne posiadały odpowiedniego rodzaju zawory zwrotne, a uchroni nas to przed niespodziewanymi wyciekami oraz dodatkowymi kosztami.