Partnerzy portalu

Co daje montaż nawiewników ściennych?

Opublikowano: 29-08-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Nawiewniki okienne to stosunkowo często poruszany temat, natomiast o nawiewnikach ściennych słyszy się o wiele rzadziej. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym są nawiewniki ścienne i dlaczego warto zdecydować się na ich montaż.


Fot. Brevis Fot. Brevis

Czym jest nawiewnik ścienny?

Nawiewnik ścienny to urządzenie nawiewne, którego zadaniem jest zapewnienie regulowanego napływu świeżego powietrza zewnętrznego. Zakłada się je w przygotowanym do tego otworze w ścianie zewnętrznej.

Nawiewniki ścienne składają się zasadniczo z trzech części - zewnętrznej czerpni, wewnętrznego regulatora oraz łączącego je obudowanego kanału przelotowego.

Nawiewniki są przeznaczone do budynków wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej lub hybrydowej (połączenie dwóch poprzednich). Nie będą natomiast potrzebne w budynkach z mechaniczną wentylacją nawiewną lub nawiewno-wywiewną - ich funkcję pełnią już specjalne wentylatory i kanały wentylacyjne.

Rodzaje nawiewników ściennych

Nawiewniki ścienne można podzielić pod względem sposobu sterowania oraz metody montażu. Biorąc pod uwagę sterowanie, urządzenia te można podzielić w następujący sposób:

 • Nawiewniki ścienne sterowane ręcznie - najprostszy typ. Ich regulator wyposażony jest w pokrętło lub dźwignię, którymi można regulować ilość wpuszczanego powietrza. Niestety łatwo zapomnieć o zmianie ustawień i doprowadzić do wychłodzenia pomieszczenia, przez co po takie nawiewniki sięga się dziś bardzo rzadko.
 • Nawiewniki ścienne sterowane automatycznie - w tej grupie znaleźć można urządzenia, w których zastosowano mechanizmy umożliwiające im całkowicie samodzielną pracę. Obecnie na rynku dostępne są:
  • Nawiewniki termostatyczne - wykorzystują prosty mechanizm oparty na pomiarze temperatury. Ten sposób sterowania jest mało precyzyjny (nawiewnik przymyka się, dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C), przez co aktualnie nawiewniki z tej grupy mają raczej sytuacyjne zastosowanie.
  • Nawiewniki higrosterowane - ich praca regulowana jest na podstawie poziomu względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Pomiar i sterowanie odbywa się dzięki umieszczonemu w regulatorze higrometrowi. Większość takich nawiewników działa w zakresie wilgotności między 30 a 70% (min./maks. otwarcie).
  • Nawiewniki ciśnieniowe - ta grupa urządzeń działa na podstawie różnicy ciśnień powietrza między wnętrzem a zewnętrzem pomieszczenia. Taki nawiewnik stabilizuje strumień powietrza - przymyka się, gdy napływ powietrza przyspiesza i otwiera się szerzej, gdy prędkość strumienia spada. Co więcej, praca nawiewnika ciśnieniowego jest niezależna od wysokości (różnice są pomijalnie małe), co czyni go idealną opcją w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub innym wysokim budynku.
 • Nawiewniki hybrydowe - urządzenia z tej grupy są sterowane automatycznie, ale są dodatkowo wyposażone w opcję ręcznego ustawienia stopnia otwarcia.

Nawiewnik glifowy Brevis Puro F. Fot. Brevis Nawiewnik glifowy Brevis Puro F. Fot. Brevis

Natomiast jeśli chodzi o sposób montażu, dostępne są dwa rodzaje nawiewników ściennych:

 • Nawiewniki ścienne proste - ich kanał przelotowy ma prostolinijny przebieg i jest prostopadły do powierzchni ściany. Czerpnia takiego nawiewnika jest montowana bezpośrednio na elewacji budynku - dla niektórych może to stanowić problem natury estetycznej (zwłaszcza w przypadku starszych modeli). Na szczęście dostępne obecnie na rynku urządzenia mogą mieć dowolny kolor z palety RAL, dzięki czemu nie będą się wyraźnie odcinać od kolorystyki ścian zewnętrznych.
 • Nawiewniki ścienne glifowe - ta grupa charakteryzuje się bardziej złożoną konstrukcją - czerpnia ma tutaj postać tzw. puszki glifowej o labiryntowej budowie wewnętrznej, a kanał przelotowy łączy się z nią pod kątem prostym. Całe urządzenie ma więc kształt litery „L”. Nawiewniki glifowe są też bardziej dyskretne - ich czerpnie zakłada się w węgarkowej części elewacji przylegającej bezpośrednio do okna. Sprawia to, że są niemal niewidoczne z zewnątrz - trzeba znaleźć się praktycznie przy samym oknie, żeby zobaczyć wlot powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z zastosowaniem nawiewu glifowego zwiększa się opór hydrauliczny systemu wentylacyjnego - z tego względu nie zaleca się stosowanie takiego rozwiązania w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Zamontowanie nawiewnika glifowego w takim budynku sprawi, że efektywność nawiewu będzie znacznie niższa niż w tych z mechaniczną wentylacją wywiewną lub hybrydową - naturalny ciąg wentylacyjny jest zbyt słaby, aby zapewnić efektywną wymianę powietrza w takim przypadku.

Dlaczego warto montować nawiewniki ścienne?

Jak już tutaj wspomniano, montaż nawiewnika ściennego pozwala utrzymać sprawne działanie wentylacji, a co za tym idzie, pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji unoszących się we wnętrzach (np. związków chemicznych utleniających się z powierzchni mebli czy zarodników grzybów) bez konieczności otwierania okien.

Ponadto podobnie jak w przypadku nawiewników okiennych, ścienne urządzenia nawiewne mogą być wyposażone w filtry powietrza nawiewanego i tłumiki akustyczne, które znacznie zwiększą komfort mieszkańców.

Warto też pamiętać, że nawiewniki ścienne przeznaczone do domów jednorodzinnych i budynków zamieszkania zbiorowego mają na ogół większą wydajność, niż nawiewniki okienne. W związku z tym można uzyskać ten sam efekt przy mniejszej liczbie urządzeń.

Jaki rodzaj nawiewników sprawdzi się najlepiej?

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w Polsce, najlepszym wyborem będą urządzenia sterowane ciśnieniowo. Jeśli zaś chodzi o metodę montażu, jest to już bardziej indywidualna kwestia. Gdy w budynku zastosowano mechaniczną wentylację wyciągową/wywiewną, warto postawić na nowoczesne nawiewniki glifowe.

Podsumowanie

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku nawiewniki ścienne to urządzenia nawiewne przeznaczone do montażu w „innych częściach przegród zewnętrznych”. Są więc podobnie jak nawiewniki okienne, jednym ze sposobów na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza w budynkach o wysokiej szczelności. Poza wspomnianym rozporządzeniem obowiązek zapewnienia sprawnego działania wentylacji jest nakładany także przez Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dokument ten obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku). Montaż nawiewników jest jedną z najprostszych metod pozwalających poprawić działanie tradycyjnego systemu wentylacyjnego.

  Foto, video, animacje 3D, VR

  Twój partner w multimediach.

  Sprawdź naszą ofertę!