Na czym polega dezynfekcja termiczna instalacji?

Dezynfekcja termiczna instalacji ciepłej wody to proces, którego zadaniem jest wyeliminowanie bakterii i innych mikroorganizmów w systemie. Podczas dezynfekcji woda w instalacji jest podgrzewana do wymaganej temperatury i utrzymywana na tym poziomie przez określony czas – zwykle co najmniej kilka minut. Zgodnie z przepisami temperatura w punkcie czerpalnym nie powinna być niższa niż 55°C. Warto zaznaczyć, że w zależności od potrzeb i specyfiki obiektu, dezynfekcja termiczna może być przeprowadzana zarówno w sposób ciągły, jak i okresowy.

Dezynfekcja termiczna instalacji ciepłej wody – jak często należy ją przeprowadzać?

Kolonie bakterii osiągają ten sam poziom w ciągu 30-60 dni, więc dezynfekcja termiczna powinna być przeprowadzana w sposób ciągły lub okresowy. Niezwykle istotne jest to, że proces ten musi obejmować całą instalację – włącznie z punktami czerpalnymi, a nie jedynie zasobnik wody ciepłej.

Dezynfekcja termiczna wody – jak optymalnie przeprowadzić ten proces?

Proces dezynfekcji termicznej poprzez płukanie instalacji wydaje się nie być skomplikowany, jednak w praktyce jego prawidłowe przeprowadzenie stanowi wyzwanie – w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe do wykonania. Jakie zagrożenia wpływają na optymalny proces przeprowadzenia dezynfekcji termicznej?

  • Często trudno doprowadzić wodę o wymaganej temperaturze do oddalonych punktów poboru, problem są również martwe odcinki, które uniemożliwiają przepłukanie instalacji.
  • Ze względów bezpieczeństwa i ryzyka poparzenia, dezynfekcja termiczna musi być koordynowana przez profesjonalistów. Ich zadaniem jest również zadbanie o dotarcie procesu do każdego punktu poboru i płukanie go przez odpowiednio długi czas.

Niestety w większości przypadków, jeśli nie zastosujemy odpowiednich rozwiązań technicznych w instalacji, spadek stężenia bakterii w wodzie będzie chwilowy. Na szczęście, obecnie na rynku grzewczo-chłodniczym istnieją rozwiązania przeznaczone do całkowitej automatyzacji tego procesu. Aby całkowicie usunąć ryzyko poparzenia i zapewnić optymalną efektywność dezynfekcji termicznej, należy zamontować termostatyczny zawór mieszający, który realizuje cały proces w sposób automatyczny.

Taki stan oraz prawidłowe i w pełni bezpieczne realizowanie dezynfekcji termicznej wody zapewnią nam urządzenia firmy Caleffii – Legiomix 2.0® oraz Legioflow®. Zawory nie tylko zabezpieczają użytkownika przed poparzeniem, ale uniemożliwiają realizację pełnego procesu dezynfekcji – czyli do miejsca poboru.

Legiomix 2.0®

Zasada działania zaworu opiera się na wewnętrznym elemencie, który natychmiastowo reaguje na zmiany temperatury jak i ciśnienia wody zasilającej, utrzymując przy tym stałą wartość temperatury wody zmieszanej. Szybka i precyzyjna regulacja temperatury wody jest niezbędna w systemach ciepłej wody użytkowej. Zawór mieszający jest regulowany przy pomocy siłownika elektrycznego sterowanego przy pomocy regulatora zlokalizowanego bezpośrednio na siłowniku, który steruje wszystkimi procesami, co pozwala na:

  • precyzyjne ustawienie czasu wykonania dezynfekcji – tygodnia, dnia, godziny;
  • ustawienie długości trwania dezynfekcji;
  • wybór jednego z czterech programów dezynfekcji;
  • sprawdzenie przebiegu procesu dezynfekcji.

Sterownik urządzenia przystosowano do zdalnego zarządzania określonymi protokołami typu MODBUS, poprzez zastosowanie dodatkowego rozszerzenia do stosowania w systemach zarządzania budynkiem (BMS).

Legioflow®

To kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne, umożliwiające kontrolę ciepłej i zimnej wody dostarczanej do punktów czerpalnych. Regulowany zawór termostatyczny utrzymuje wymaganą temperaturę c.w.u i zabezpiecza użytkownika przed poparzeniem. Wykonanie dezynfekcji termicznej na odcinku od zaworu do miejsca poboru wody jest możliwe dzięki wykorzystaniu zaworu obejścia, uruchamianego przez ręczne pokrętło lub siłownik termiczny.

Urządzenia służące do automatycznego przeciwdziałania Legionelli mają szczególne zastosowanie w przypadku obiektów użyteczności publicznej – szkołach, hotelach, domach opieki czy szpitalach, gdzie ryzyko zakażenia jest o wiele wyższe. Legionelowe zapalenie płuc najczęściej występuje przede wszystkim u osób z obniżoną odpornością. Dlatego w szpitalach, sanatoriach czy innych ośrodkach, gdzie prowadzona jest opieka zdrowotna, nie można bagatelizować wysokiego zagrożenia zakażeniem.

Dezynfekcja termiczna instalacji jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników korzystających z ciepłej wody użytkowej. Na szczęście dzięki zastosowaniu termostatycznych zaworów mieszających możemy zadbać o realizowanie procesu w sposób ciągły oraz automatyczny – z uwzględnieniem charakterystyki budynku i bez znaczącej ingerencji w jego funkcjonowanie.