Murki oporowe pełnią funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Przy budowie takiej konstrukcji, warto postawić na materiały prefabrykowane. Sprawdźmy, jak wybrać te najlepsze, tak, aby nasz murek był możliwie odporny, ładnie wyglądał i pasował do projektu.
Fot. Adobe Stock
Murki oporowe są świetną ozdobą ogrodu, a także mają jak najbardziej praktyczne zastosowanie. Służą mianowicie zwiększaniu stabilność terenu działki, zabezpieczają bowiem pochyłości bądź skarpę przed gwałtownym osunięciem – to ich podstawowe zadanie. Pomagają również urozmaicić istniejącą aranżację ogrodu. Ale z jakich materiałów warto jest postawić taką konstrukcję? Sprawdźmy!
Rozpoznawanie potrzeb projektu
Kluczowym elementem przy stawianiu murków oporowych jest rozpoznanie potrzeb projektu – w tym wypadku oczywiście projektu ogrodu. Chodzi przede wszystkim o określenie, jaką rolę ma pełnić w nim murek oporowy: czy będzie służył do zabezpieczenia terenu, czy też jego zadanie ograniczone zostanie tylko do estetyki.
Wybór materiałów
Ogromnie ważną kwestią jest wybór materiałów. Zależy od nich wygląd, wytrzymałość oraz cena murku. Jeśli zależy nam na korzystnym stosunku kosztów i jakości, warto zdecydować się na materiały prefabrykowane, takie jak pustaki czy bloczki betonowe.
Murek oporowy z bloczków betonowych jest rozwiązaniem bardzo popularnym ze względu na swoją trwałość, a także szerokie możliwości aranżacyjne. Elementy są na tyle plastyczne, że bez problemu można je uformować w niemal dowolne kształty, na przykład łukowe układy. Bloczki idealnie sprawdzą się przy budowie wysokich budowli. Istnieje również możliwość estetycznego wykończenia muru oporowego betonowego – wystarczy zastosować dekoracyjne okładziny. Dużym zainteresowaniem cieszą się struktury imitujące kamień. Wyglądają one bardzo estetycznie, podczas gdy wykorzystany do ich budowy beton architektoniczny jest o wiele tańszy niż kamienne elementy.
Z kolei murek oporowy z pustaków szalunkowych jest konstrukcją łatwą do wzniesienia, a dzięki ozdobnej fudze prezentuje się atrakcyjnie. Poszczególne elementy są lekkie, zaś budowana ściana nie wymaga spoin pionowych i poziomych. Przekłada się to na stosunkowo niewysokie koszta realizacji, które zdecydowanie nie oznaczają tandety. Pustaki szalunkowe są mrozo- i wodoodporne, co gwarantuje niezłą wytrzymałość konstrukcji. Warto tylko zastosować hydroizolację od spodu, gdyż zwiększa ona bezpieczeństwo. Później wystarczy gotowy mur otynkować i dowolnie pomalować.
Kwestie projektowe i estetyczne
Umiejscowienie i kształt murku oporowego powinny zostać dokładnie określone w projekcie ogrodu. Konstrukcja winna komponować się z otoczeniem i wyglądać estetycznie, przyjemnie dla oka. Również pod tym kątem trzeba wybierać materiały. Przy czym zarówno bloczki betonowe, jak i pustaki mogą odznaczać się wysokimi walorami w tym zakresie. Murek z tego drugiego materiału warto jednak otynkować i pomalować – będzie wówczas wyglądał lepiej.
Aspekty techniczne
Materiały prefabrykowane, wykorzystywane do budowy murków oporowych, są bardzo odporne i wytrzymałe. Zachowują trwałość w każdych warunkach atmosferycznych, pozostają również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli decydujemy się na konstrukcję z pustaków szalunkowych, warto zainwestować w hydroizolację od spodu.
Koszt i budżet
Zaletą murku oporowego z materiałów prefabrykowanych jest to, że jego budowa będzie stosunkowo niedroga. Najmniej pieniędzy wydamy na konstrukcję z bloczków betonowych. Ceny zaczynają się na poziomie 50-75 zł/m2. Oczywiście, sam materiał to nie wszystko, gdyż budżet inwestycji uwzględniać musi robociznę.
Jakie murki oporowe wybrać?
Wybór murków oporowych zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz możliwości. Stawiając tę konstrukcję, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy fachowców: sienkiewicz.com.pl/oferta/murki-oporowe.
Dobrze wykonany murek oporowy z materiałów prefabrykowanych będzie wytrzymały i estetyczny. A przy tym inwestycja taka nie pochłonie nadmiernie dużych kwot.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.