Jak seryjne przetwórstwo tworzyw sztucznych zmniejsza koszt produkcji?

Największe korzyści i oszczędności przynosi zastosowanie plastiku na etapie prototypowania. Prym w tym względzie wiedzie technologia druku 3D, która pozwala stosunkowo tanio przygotować pojedyncze egzemplarze na potrzeby testów. Innych materiałów nie da się zwykle łatwo obrabiać przy krótkich seriach produkcyjnych, dlatego tworzywa sztuczne oferują pod tym względem znaczną redukcję kosztów. Należy pamiętać, że druk 3D nie nadaje się jednak do wytwarzania w skali masowej. Po zakończeniu etapu prototypowania, kiedy model jest dopracowany i pozbawiony wad produkcyjnych, trzeba wybrać jedną z technologii przystosowanych do dużych wolumenów. Przemysłowe przetwórstwo tworzyw sztucznych odbywa się zazwyczaj poprzez termoformowanie, wtryskiwanie, bądź wytłaczanie.

Tworzywa sztuczne pozwalają zmniejszyć koszt produkcji nie tylko na pierwszym, testowym etapie życia produktu. Są również świetnym zamiennikiem wielu materiałów, jeśli trzeba zadbać o aspekty środowiskowe. Dyrektywy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta to coraz większe obciążenie dla wielu przedsiębiorców, którzy stosowali materiały nieodnawialne, trudne do ponownego przetworzenia lub utylizacji. Z tego względu rosnącą popularnością cieszy się biodegradowalny plastik, jak również ten pozyskiwany z recyklingu — oba pozwalają na odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, przez co możliwa jest produkcja wyrobów bardziej przyjaznych naturze, a przez to tańszych w certyfikacji.

Lokalne przetwórstwo tworzyw sztucznych

Kolejny sposób na obniżenie kosztów to zlecenie produkcji na rynku krajowym. W ostatnich dekadach mocno kładziono nacisk na globalizację, a fabryki w celu oszczędności były przenoszone na daleki wschód, do krajów rozwijających się. Obecnie zaobserwować można odwrotny kierunek — lokalna produkcja zyskuje na znaczeniu, dzięki swojej stabilności i przewidywalności. Wybuchające w różnych częściach świata konflikty militarne wpływają na opóźnienia związane z blokadami szlaków transportowych, co w konsekwencji generuje w wielu firmach niebotyczne koszty. Tworzywa sztuczne można tymczasem z powodzeniem przetwarzać lokalnie, a przedsiębiorcy oferujący tego rodzaju usługi stale poszerzają swój park maszynowy. Największą opłacalność osiąga się oczywiście przy wyrobach o wysokim stopniu skomplikowania - proste ustandaryzowane elementy (takie jak opakowania, pojemniki, czy kształtki) nadal najlepiej jest importować, szczególnie gdy zamawia się je w masowych ilościach.