Wprowadzenie do zastosowania szalunków w budownictwie mieszkaniowym

Zarówno w realizacji projektów domów jedno- jak i wielorodzinnych niezbędne jest wykorzystanie szalunków. Są one konieczne do tego, aby wykonać fundamenty, słupy, nadproża, stropy żelbetowe czy też betonowe schody. Są one wykorzystywane nawet do formowania całych ścian.

Szalunki podtrzymują masę betonową, a także w trakcie zastygania nadają jej pożądany kształt. Przez to można dzięki nim tworzyć różnego rodzaju konstrukcje. Także w budownictwie mieszkaniowym.

Typy szalunków i ich dopasowanie do projektów mieszkaniowych

Aby wykonanie konstrukcji było możliwie jak najprostsze, a przy tym bezpieczne, zawsze należy sięgać po odpowiedni rodzaj szalunków. Dzieli się je na:

  • tradycyjne,
  • systemowe,
  • modułowe.

Szalunki tradycyjne mają najprostszą konstrukcję i najczęściej są wykonywane z desek. Do ich wzmocnienia i podparcia służą drewniane stemple oraz belki. Ze względu na dużą dostępność materiałów, taki szalunek można zrobić samodzielnie. Jest to jednak czasochłonne, a do tego wymaga znacznego nakładu pracy, przez co o wiele częściej stosowanymi rozwiązaniami w budownictwie mieszkaniowym są szalunki systemowe i modułowe. Te mogą być wykonane ze stalowych lub aluminiowych ram oraz sklejki. Najlepiej wybierać takie, których poszycie jest zabezpieczone filmem fenolowym. W ten sposób do sklejki nie będzie przywierał beton.

Szalunek zawsze należy dobierać pod kątem specyfiki projektu mieszkaniowego. Kwestiami, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę są:

  • rozmiar,
  • kształt,
  • wymagania konstrukcyjne.

Ze względu na możliwość wieloletniego użytkowania, a także dokupowania kompatybilnych systemów oraz osprzętu, wykonawcy coraz częściej decydują się na zastosowanie szalunków systemowych i modułowych.

Efektywne metody montażu i demontażu szalunków

W celu optymalizacji czasu i kosztów realizacji projektów mieszkaniowych, szalunki ścienne warto montować przy pomocy specjalnych podestów i pomostów. Nieocenione jest również wykorzystanie sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości. Rozwiązania tego typu znacznie przyśpieszają prace, a także zwiększają bezpieczeństwo na placu budowy. By uniknąć jakichkolwiek problemów z montażem poszczególnych elementów szalunku, przed przystąpieniem do tego procesu, należy także upewnić się, czy wszystkie z nich są we właściwym stanie technicznym, a także dobrze przygotować podłoże. Przy samym montażu koniecznie należy zwracać uwagę na równomierne rozłożenie oraz prawidłowe dokręcanie zacisków.

Na efektywność i bezpieczeństwo prac budowlanych wpływ ma także metoda demontażu systemu. Najlepiej wykonywać go zgodnie z zaleceniami producenta. Warto stawiać na systemy, które demontuje się względnie łatwo i szybko. Bez względu na rodzaj szalunku, zawsze należy robić to w odpowiedniej kolejności tak, by uniknąć niekontrolowanego upadku któregoś z elementów. Przykładowo w przypadku szalunków stropowych, najpierw należy opuścić podpory, później przejść do odłączania dźwigarów podłużnych, a dopiero potem odłączyć trójnożne stojaki.

Zarządzanie szalunkami w projektach mieszkaniowych

Szalunki systemowe nadają się do wielokrotnego użytku. Przy odpowiednim zarządzaniu, są w stanie służyć w kolejnych projektach budowlanych przez długie lata. Aby zmaksymalizować ich żywotność oraz efektywność wykorzystania należy skupić się na ich właściwym przechowywaniu i konserwacji.

Podstawą w zarządzaniu szalunkami jest ich dokładne czyszczenie z resztek masy betonowej po każdym użyciu. Bardzo ważne jest, aby zwracać przy tym uwagę na ewentualne uszkodzenia. Ponadto poszczególne elementy systemu szalunkowego (m.in. sklejki) należy systematycznie impregnować. Dla jak najdłuższej żywotności osprzętu, trzeba także właściwie go przechowywać i transportować. Świetnie sprawdzają się przy tym specjalne palety, a także kosze siatkowe, dzięki którym podpory czy też stojaki są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.