O czym świadczy wartość pH wody i dlaczego ten wskaźnik jest tak istotny?

Wartość pH wody określa jej kwasowość lub zasadowość. Ten parametr może wahać się w zakresie od 0 do 14. Co oznaczają poszczególne parametry? Wartość pH:

 • poniżej 7 oznacza, że woda ma odczyn kwasowy;
 • równe 7 oznacza, że woda jest obojętna;
 • powyżej 7 oznacza, że woda jest zasadowa.

Jak te wytyczne mają się do praktycznego wykorzystania wody? Wartość pH wody pitnej jest istotnym czynnikiem wpływającym na jej smak, bezpieczeństwo oraz jakość. Wysokość tego parametru we wspomnianych wcześniej granicach między 6,5 a 9,5 gwarantuje przyjemny smak, ale to nie wszystko. Odpowiedni odczyn wody wpływa również na:

 • zapobieganie korozji w rurach i osadzania się kamienia w zbiornikach;
 • kondycję wodnych ekosystemów – nieprawidłowe pH cieczy może być przyczyną wymierania organizmów;
 • procesy chemiczne powstałe w zbiornikach – wysokość pH wody może wpływać na rozpuszczanie się minerałów lub transport substancji chemicznych w środowisku wodnym;
 • łatwość uzdatniania wody do picia.

Jak sprawdzić pH wody w zbiorniku?

Proces pobrania próbek wody do określenia omawianego parametru możesz przeprowadzić samodzielnie. Jak sprawdzić pH wody? Dzięki usłudze i narzędziom udostępnionym przez specjalistów każdy właściciel prywatnego lub firmowego zbiornika wodnego może zlecić sprawdzenie odczynu cieczy. Jak to zrobić?

 1. Wejdź na stronę analizawody.pl i zamów badanie „Odczyn pH”.
 2. Określ datę dostawy pojemników do poboru próbek oraz wysyłki pobranego materiału.
 3. Opłać usługę, potwierdź wprowadzone dane i oczekuj na wizytę kuriera.
 4. Przekaż pobrane próbki wody kurierowi i sprawdź wynik pH wody, logując się na utworzone wcześniej konto klienta.

Dlaczego regularne sprawdzanie pH wody jest tak istotne?

Odczyn wody może zmieniać się pod wpływem działania czynników zewnętrznych – nie tylko w efekcie zachodzenia naturalnych procesów, ale również działalności człowieka. Zbiorniki wodne powstałe przy fabrykach i budynkach użytkowych są często narażone na zmiany pH. Gdy odczyn cieczy jest nieprawidłowy, zostaje zaburzone działanie ekosystemu, instalacje wodne ulegają korozji i są niszczone, a sama woda przestaje być zdatna do picia. Regularne badanie pH jest zatem istotne dla ochrony środowiska naturalnego i korzystającego z jego dóbr człowieka.

Już wiesz, jak sprawdzić pH wody w zbiorniku. Nie jesteś pewien, czy uda Ci się odpowiednio pobrać próbki? Nadal możesz skorzystać z tej usługi online – w serwisie analizawody.pl wybierz opcję ich pozyskania przez specjalistę. W ten sposób zyskasz pewność, że wyniki będą poprawne i wiarygodne, a jakość wody – zadowalająca.