Nowe pokolenie pustułek pojawiło się właśnie u rodziny Kruszywowskich w Cementowni Rudniki, a za parę dni dołączą do niego również sokoły z Chełma z rodzin Cementowskich i Betonowskich. Pierwsze chwile z życia ptaków obserwować można na YouTube dzięki transmisji na żywo z gniazd. Nie warto z tym jednak zwlekać, ponieważ z każdym tygodniem pisklęta diametralnie się zmieniają, a już za miesiąc będą gotowe, by opuścić gniazdo.

Jednak zanim to nastąpi, odwiedzi je dr Bartosz Janic z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego. Ornitolog zmierzy, zważy oraz zaobrączkuje pisklęta. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oficjalnie objął nadzór merytoryczny nad projektem i wspiera Cemex w prowadzonych działaniach. W ramach współpracy z uczelnią przebadany zostanie materiał genetyczny pobrany od piskląt.

Uniwersytet Łódzki zaangażował się również w konkurs ornitologiczny na ciekawe obserwacje z budek lęgowych „Podpatrzone u pustułek!”. Dziekan Wydziału objął patronat nad inicjatywą. Nietypowe lub interesujące sceny z gniazd uwiecznione na zdjęciu (np. zrzucie ekranu z transmisji), nagraniu ekranu lub w prezentacji multimedialnej, internauci mogą przesyłać do końca lipca. Najlepsze prace zostaną nagrodzone lornetkami. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie http://pustulki.pl/.

Cemex cieszy się ze współpracy podjętej z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i liczy, że wzbogaci ona prowadzony projekt ochrony pustułek i przyczyni się do jeszcze lepszego poznania zwyczajów tego gatunku. Obecnie na terenie cementowni Cemex znajduje się łącznie 14 skrzyń lęgowych. Trzy z nich wyposażone są w kamery umożliwiające całodobowy monitoring gniazd, a każde złożone jajo i wyklute pisklę dokumentowane jest na stronie https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek.

Cemex życzy wszystkim miłośnikom ptaków owocnych obserwacji i zachęca do rozwijania ornitologicznej pasji.