Podnośnik samochodowy: „domowy” czy profesjonalny?

Pewne doświadczenia z podnośnikami samochodowymi miał niemal każdy. Te urządzenia potrafią się jednak znacząco pomiędzy sobą różnić. Z jednej strony mamy popularne lewarki, które przydają nam się w przypadku uszkodzenia opony na drodze, co wiąże się z koniecznością jej wymiany.

W profesjonalnych warsztatach czy punktach zajmujących się wulkanizacją znajdziemy jednak zupełnie inne rodzaje urządzeń. Ich rolą jest w pełni stabilne podniesienie pojazdu na określoną wysokość w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne i szybkie wykonanie czynności obsługowych, np. wymiany kół.

Poniżej przyjrzymy się przede wszystkim tej drugiej kategorii urządzeń. Jeżeli zamierzasz zajmować się serwisem pojazdów zawodowo, pewne jest jedno: inwestycja w profesjonalne podnośniki do podnoszenia samochodu szybko się zwróci! Kilka rodzajów podnośników samochodowych znajdziesz w ofercie REDATS.

Rodzaje podnośników samochodowych

Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wybrany wariant maszyny, sprawdź, która z nich będą najlepsza. Do dyspozycji masz:

1. Podnośniki kolumnowe

Mamy do czynienia z kilkoma wariantami tych podnośników:

  • Jednokolumnowe są kompaktowe i mobilne, idealne do mniejszych warsztatów. Umożliwiają łatwe przemieszczanie w ramach zakładu, co może być bardzo ważną cechą. Udźwig do 2800 kg sprawia, że nadają się do większości pojazdów osobowych.
  • Dwukolumnowe: to modele bardziej stabilne i o większym udźwigu. Doskonałe do serwisowania większych samochodów osobowych oraz małych dostawczaków. Oferują możliwość podnoszenia pojazdów na znaczną wysokość.
  • Czterokolumnowe: jeśli zawierają dodatkowe oprzyrządowanie, świetnie sprawdzą się m.in. podczas ustawiania geometrii kół. Również charakteryzują się wysokim udźwigiem, jednak zabierają sporo miejsca.

2. Podnośniki nożycowe

Podnośniki te charakteryzują się dużą stabilnością i możliwością podnoszenia pojazdów na różne wysokości. Są idealne do prac wymagających dostępu do podwozia, np. wymiany oleju czy napraw układu wydechowego, ale nie brakuje również modeli idealnych do prac charakterystycznych dla zakładów wulkanizacyjnych. Stosunkowo wysokie ceny podnośników samochodowych tego typu rekompensują jednak duże możliwości i szybkie działanie, co z pewnością wpłynie na efektywność i komfort pracy.

3. Lewarki (żaby)

Najprostsze w obsłudze i niezwykle mobilne podnośniki. To doskonałe podnośniki samochodowe domowe, ale są nieocenione w sytuacjach awaryjnych. Siłą rzeczy mają jednak ograniczony udźwig i nie mogą być podnośnikami „pierwszego wyboru”, ale w wielu warsztatach okazuje się, że po prostu warto mieć je na stanie. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. Oczywiście warto mieć je również w bagażniku swojego samochodu.

4. Podnośniki poduszkowe (bałwanki)

Działają na zasadzie poduszek powietrznych. Są łatwe w obsłudze i szybkie i potrafią radzić sobie nawet ze sporym obciążeniem. Również mogą okazać się bardzo pomocne przy różnych typach prac i modelach pojazdów.

5. Podnośniki słupkowe

Stosowane głównie do podnoszenia jednej strony pojazdu. Są proste w obsłudze i przenośne. To siłowniki hydrauliczne z pompą, które cechują się bardzo wysokim udźwigiem sięgającym nawet kilkudziesięciu ton. Następnie konieczne jest przy tym zapewnieniu pojazdowi lub innemu podnoszonemu elementowi stabilnego podparcia.

6. Żurawie warsztatowe

Nie są typowymi podnośnikami samochodowymi, ale znajdują zastosowanie przy podnoszeniu ciężkich elementów takich jak silniki czy skrzynie biegów. Dzięki swojej konstrukcji mogą unieść bardzo ciężkie przedmioty, co ułatwia pracę mechanikom.