Spółka CPK otrzymała projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Do końca roku potrwają jego odbiory. Otwarcie I etapu portu lotniczego zaplanowano na koniec 2032 r.
Lotnisko CPK. Wizualizacja: Foster + Partners
- Lotnisko CPK obsłuży dziennie 50 do 68 samolotów
- Zaplanowano 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej
- Skorzysta z nich 11 tys. osób na godzinę
Lotnisko CPK. 34 mln pasażerów rocznie
W I etapie przepustowość lotniska wyniesie 34 mln osób rocznie. Później będzie możliwa jej rozbudowa. Docelowy udział pasażerów przesiadających się do innych samolotów wyniesie 40%. W pierwszej kolejności powstaną pirs północny dla lotów dalekodystansowych i pirsy centralne obsługujące ruch do strefy Schengen i Non-Schengen. Budowa pirsu południowego jest uzależniona od aktualizowanych prognoz ruchu. W kolejnych etapach rozbudowy zaplanowano pirsy północno-zachodni i południowo-zachodni.
Lotnisko CPK. Wizualizacja: Foster + Partners
Po otwarciu lotnisko będzie wyposażone w 27 stanowisk dla samolotów wąskokadłubowych i 23 dla szerokokadłubowych. 18 z nich umożliwi ustawienie dwóch samolotów wąskokadłubowych w miejsce jednego szerokokadłubowego. Pozwoli to na obsługę 50 do 68 statków powietrznych.
Lotnisko CPK. Terminal o powierzchni 450 tys. m2
Budynek zostanie połączony z pirsami, którymi pasażerowie dotrą do samolotów. W I etapie lotnisko obsłuży 11 tys. osób na godzinę. Zaplanowano prawie 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, z rezerwą przestrzenną na montaż kolejnej wyspy check-in, zwiększającej liczbę stanowisk do 170.
Terminal pasażerski lotniska CPK zajmie około 450 tys. m2. Pasażerowie będą obsługiwani na trzech poziomach. Na górnym (+2) będą odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, przyloty i odloty (strefa Schengen) oraz część przylotów Non-Schengen. Środkowy (+1) przeznaczono na przyloty i odloty Non-Schengen, centra transferowe, a także kontrolę dokumentów. Dolny (0) będzie wyposażony w bramki autobusowe, hale odbioru bagażu i przylotów.
Atrium, czyli wspólna przestrzeń przesiadkowa. Wizualizacja: Foster + Partners
Lotnisko CPK. 500 projektantów
Na dokumentację budowlaną składa się m.in. z 6250 rysunków projektowych i ponad 50 raportów. Przedsięwzięcie realizowało konsorcjum master architekta CPK. To biura projektowe Foster + Partners i Buro Happold oraz ponad 30 innych firm z różnych branż, w tym np. NACO, Kuryłowicz & Associates i Cundall. W sumie w pracach dotyczących lotniska i dworca brało udział niemal 500 projektantów.
Naszym celem było stworzenie dostępnej, intuicyjnej i czytelnej dla pasażerów infrastruktury, która zapewni komfort, krótkie przesiadki i pozytywne wrażenia z podróży. Nasz projekt koncentruje się na pasażerach i ich potrzebach – podkreśla Grant Brooker, Head of Studio w Foster + Partners.
Podziemny dworzec kolejowy CPK przy terminalu. Wizualizacja: Foster + Partners
Lotnisko CPK. Niższe koszty po zmianach
Po opracowaniu koncepcji architektonicznej lotniska, rozpoczęły się prace nad projektem budowlanym. Na tym etapie przedsięwzięcie zoptymalizowano, by zmniejszyć budżet na jego realizację. To m.in. skrócenie pirsów o 100 m. Dzięki temu skróci się dystans do przejścia przez pasażerów, łatwiejsze będą przesiadki, zmniejszy się kubatura obiektu.
Dach terminalu lotniskowego oraz dworców kolejowego i autobusowego będą miały poprawioną estetykę dzięki materiałom o ciepłym charakterze. Zamiast dachu przewieszonego nad frontem terminala powstanie arkada na słupach. Lepiej zabezpieczy wejścia przed złą pogodą i zmniejszy ilość stali do wykonania konstrukcji. Poczekalnia dla dworca autobusowego będzie połączona z dworcem kolejowym. Projekt zakłada integrację transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego. Według CPK, nawet połowa pasażerów będzie dojeżdżać na lotnisko pociągami. Wszystkie obiekty zaplanowano tak, by można je było rozbudowywać.
Dworzec autobusowy. Wizualizacja: Foster + Partners
Trwa też przetarg na realizację systemu obsługi bagażu. Przewidziano ponad 11 km taśmociągów.
Spółka CPK zakłada, że do końca 2024 r. uzyska decyzję lokalizacyjną, a następnie złoży wniosek o pozwolenie na budowę lotniska. Otwarcie lotniska pod koniec 2032 r. ma nastąpić jednocześnie z oddaniem do użytku odcinkiem linii kolei dużych prędkości Warszawa–Łódź.
Przeczytaj także: CPK. Badania podłoża pod przyszłymi dworcem kolejowym i lotniskiem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.