Natomiast, jeśli jesteś głodny finansowej wiedzy i chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej – sięgnij po praktyczną wiedzę na portalu: Direct.money.pl.

Oprocentowanie i RRSO – wskaźniki kosztów kredytu gotówkowego

Zastanawiając się nad tym, na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego – w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że nie powinno się mylić pojęcia RRSO z oprocentowaniem. Nie są to synonimy, ale inne pojęcia – choć na każde z nich należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie poszukiwania pożyczki idealnej.

Czym są te wskaźniki?

  • RRSO – całkowity koszt kredytu.
  • Oprocentowanie – tylko jeden z kosztów, składających się na całość.

Tak w najprostszy sposób należy rozróżnić te dwa ważne elementy. Oprocentowanie analizowanego kredytu jest wyrażane procentowo i stanowi o tym, jaki jest koszt odsetek kredytu w skali roku. Może być zmienne lub stałe. RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Rozróżnienie tych dwóch elementów pozwoli Ci na bardziej świadome podejmowanie decyzji kredytowych.

Dodatkowe opłaty i prowizje – jak uniknąć ukrytych kosztów?

Nie ma lepszego sposobu na to, jak uniknąć ukrytych kosztów przy kredytach gotówkowych – jak po prostu rozeznanie w tym, z jakimi możesz się spotkać. Ta wiedza jest jednym z kluczowych aspektów tego, na co zwracać uwagę przy wyborze pożyczki gotówkowej.

Opłaty i prowizje są jednym z najczęściej spotykanych, ukrytych kosztów i mogą wynosić nawet od kilku do kilkunastu procent wartości kredytu (!). Przykładem takiego kosztu jest opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Jakie inne, dodatkowe opłaty mogą Cię zaskoczyć przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

  • Ubezpieczenia i opłaty za usługi dodatkowe.
  • Koszty związane z opóźnieniami i zmianami umowy.
  • Koszty administracyjne i ukryte opłaty.

Im bardziej będziesz wyczulony na te opłaty – tym większa szansa, że będziesz wiedział, o co pytać przed podpisaniem umowy kredytowej lub na co zwrócić uwagę podczas analizowania jej treści. To również czyni Cię bardziej świadomym, rezolutnym pożyczkobiorcą.

Okres spłaty i wysokość rat – jak dobrać odpowiednie warunki?

Kolejne dwa aspekty, które są odpowiedzią na to, na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego to wysokość rat i okres spłaty. Musisz wiedzieć, czego szukać i przekonać się, czy oferta, o której myślisz, zapewni Ci tę pożądaną elastyczność.

Jeśli chodzi o raty, masz do wyboru dwie opcje:

  • raty równe – zachowują zadłużenie każdego miesiąca na równym poziomie i dają większą pewność w zakresie planowania budżetu.
  • raty malejące – to zdecydowanie rzadziej wybierany model spłaty kredytu, ale w niektórych przypadkach może się okazać lepszym rozwiązaniem np. jeśli chcesz jak najszybciej zmniejszyć pożyczony kapitał.

Natomiast, jeśli chodzi o okres spłaty, ma to wpływ nie tylko na to, jak długo będziesz spłacał swoje zobowiązanie. Warto zwrócić uwagę, iż w bezpośredni sposób wpływa to na miesięczną ratę finansowania – dlatego im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata.

Elastyczność kredytu – możliwość wcześniejszej spłaty i renegocjacji

Jeszcze jednym aspektem odpowiedzi na to, na co zwracać uwagę przy wyborze pożyczki gotówkowej jest sama elastyczność umowy kredytowej. Jeszcze zanim podpiszesz dokument, koniecznie zapoznaj się z możliwościami i zapisami dotyczącymi wcześniejszej spłaty i renegocjacji warunków.

Przede wszystkim sprawdź, czy w ogóle w danym typie umowy kredytowej takie działania wchodzą w rachubę, a jeśli tak – to na jakich warunkach będzie się to odbywać. Czasem bowiem wcześniejsza spłata może się wiązać z dodatkowym wydatkiem, choć bywa, że jest to koszt, który finalnie i tak opłaca się ponieść. Wszystko zależy od osobistej sytuacji, dlatego tak ważna jest dokładna analiza warunków.