Wczoraj upłynął termin zgłaszania protestów dotyczących przetargu na wzmacnianie niecki Stadionu Dziesięciolecia, w której powstanie nowy obiekt na 55 tys. widzów - donosi "Gazeta Wyborcza Stołeczna". Przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac wygrała Pol-Aqua. Propozycja firmy okazała się najtańsza, opiewała bowiem na 125,4 mln zł. Umowa pomiędzy Narodowym Centrum Sportu a zwycięską firmą zostanie podpisana za ok. 2 tyg. Prace rozpoczną się ok. 10 października.

Na początku będą to roboty rozbiórkowe i potrwają ok. 2 tyg. Następnie w starej niecce trzeba będzie przebić cztery tunele, które poprowadzą na płytę boiska. Przez wzgląd na geometrię nowego obiektu musi zostać wybrana pewna ilość ziemi z niektórych  części wałów. W ten sposób utworzono by tarasy, wzmacniane palami.

Firma Pol-Aqua ma 200 dni na przeprowadzenie rozbiórek, wylanie 2,8 km ścian szczelinowych i 898 wielkośrednicowych betonowych pali, wbicie prawie 7 tys. pali prefabrykowanych, wywiercenie na dnie niecki 6,7 tys. otworów wypełnionych żwirem (tzw. kolumn żwirowych) oraz wykonanie 94 pali z betonu wstrzykiwanego pod ciśnieniem w grunt.

W ramach pierwszego etapu prac ze stadionu zostanie wywiezionych  270 tys. m3 ziemi i gruzu.