Profil zużycia energii elektrycznej – co to jest?

Profilem zużycia energii nazywa się zestawienie i analizę danych na temat poboru oraz wykorzystania energii elektrycznej w określonym czasie.

Profil zużycia energii elektrycznej ilustruje wiele istotnych informacji, które pomogą określić, czy zarządzanie energią w przedsiębiorstwie jest efektywne i czy występują pewne wzorce w poborze prądu. W ten sposób dowiesz się m.in.:

  • kiedy pobór prądu jest najmniejszy, a kiedy osiąga największe wartości;
  • czy w badanym okresie wystąpiły anomalie, a jeśli tak, to z czego mogą wynikać;
  • czy występują wahania poboru energii i czy są one powtarzalne w czasie i wartości, czy nie.

Profil można sporządzić z uwzględnieniem różnych jednostek czasu – nie tylko w ujęciu dobowym, ale również tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, a nawet rocznym. Aby uzyskać jak najdokładniejsze dane, w zestawieniu najlepiej uwzględnić kilka z nich, w zależności od branży, w której działasz. Najbardziej miarodajne będzie wykorzystanie bardzo długiego okresu, aby dowiedzieć się także, jak sezonowość wpływa na zużycie energii w twojej firmie.

Określ profil zużycia prądu w swojej firmie, zanim podpiszesz umowę ze sprzedawcą energii!

Określenie profilu zużycia energii pozwoli nie tylko lepiej poznać sposób zarządzania zasobami energetycznymi, ale też pomoże w pewnych kwestiach formalnych. Tego typu analiza jest bowiem podstawą zawarcia umowy ze sprzedawcą prądu – im lepiej i dokładniej określisz swoje zapotrzebowanie, tym bardziej dopasowaną, a przez to korzystniejszą finansowo ofertę otrzymasz. Dlaczego tak się dzieje?

Jako właściciel firmy podpisujesz umowę na sprzedaż konkretnej ilości energii. Nie ma problemu, jeśli dokładnie tyle zużyjesz w jednostce rozliczeniowej. Problematyczne mogą być jednak tak zaniżenie, jak i zawyżenie swojego zapotrzebowania. Sprzedawcy prądu starają się unikać takich sytuacji, ponieważ są one niekorzystne finansowo.

Jeśli twoje potrzeby będą mniejsze niż zadeklarowana w umowie ilość energii, sprzedawca będzie musiał w jakiś sposób spożytkować powstałe nadwyżki. Nie ma wtedy gwarancji, że odsprzeda je w atrakcyjnej dla siebie cenie, w związku z czym będzie stratny. Podobne ryzyko ponosi, jeśli nie doszacujesz swojego zapotrzebowania na prąd. Musisz wiedzieć, że sprzedawca ma obowiązek zapewnić ci ciągłość dostaw, nawet w sytuacji, jeśli przekroczysz umowną ilość energii. W takiej sytuacji musi on zakupić brakującą energię na rynku bilansującym. Ponieważ ceny prądu są niestabilne, może się zdarzyć, że stawki, które za to zapłaci, będą wysokie, a on sam kolejny raz poniesie straty.

Zabezpieczeniem przed tego typu sytuacjami jest odpowiednia polityka cenowa wobec klientów. Jeśli nie potrafisz dokładnie określić swojego zużycia energii, cena za jednostkę będzie zdecydowanie wyższa, a ty stracisz możliwość jej negocjowania ze sprzedawcą. I odwrotnie – jeśli dysponujesz szczegółowym profilem zużycia energii, możesz liczyć na atrakcyjne, indywidualnie dopasowane do twoich potrzeb stawki.

Zawarcie atrakcyjnej umowy ze sprzedawcą prądu może pozwolić ograniczyć wydatki na energię nawet o kilkadziesiąt procent.

Profil zużycia energii elektrycznej i co dalej? Jak wykorzystać wiedzę, aby zmniejszyć rachunki za prąd?

Korzystna umowa ze sprzedawcą prądu to tylko pierwszy krok w stronę oszczędności. Określenie profilu zużycia energii elektrycznej pozwala również skutecznie i sprawnie wdrożyć strategie optymalizacji pracy w firmie, aby w maksymalnym stopniu obniżyć zużycie energii.

Właściwa interpretacja zebranych danych pomoże:

  • zidentyfikować źródła największego poboru prądu i zastosować rozwiązania eliminujące wysokie zużycie – może to być zastosowanie technologii automatyzacji, wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania energią;
  • zidentyfikować obszary, w których energia zużywana jest bezproduktywnie lub w których występują spore straty, spowodowane np. przestarzałym, nisko efektywnym sprzętem;
  • wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie energetyczne dla firmy, np. inwestycję w fotowoltaikę, a także dokładnie obliczyć spodziewane oszczędności;
  • wybrać taryfę prądu, która jest najkorzystniejsza;
  • zorganizować pracę w swojej firmie w taki sposób, aby dopasować się do najniższych stawek za energię;
  • systematycznie edukować swoich pracowników w zakresie korzystania z firmowych urządzeń i maszyn;
  • wymienić przestarzałe i niesprawne już sprzęty na nowsze oraz bardziej efektywne, a dzięki temu zyskać długoterminowe oszczędności.

Jak widzisz, profil zużycia energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu jej poborem. Zrozumienie, kiedy i jak wykorzystujesz prąd w swojej firmie, umożliwia lepsze planowanie i optymalizację pracy w swojej firmie, a także da ci lepszą pozycję negocjacyjną podczas podpisywania umowy o sprzedaż energii. To podstawa, jeśli chcesz efektywnie zarządzać swoją firmą i ciąć stałe wydatki bez ograniczania swojej działalności.pozytywny wpływ na środowisko.