Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sprawia, że fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Jednak wokół jej działania narosło wiele mitów, zwłaszcza dotyczących efektywności w pochmurne dni. Czy panele fotowoltaiczne rzeczywiście przestają wtedy działać?

Czy panele fotowoltaiczne działają, gdy nie ma słońca?
Tak, panele fotowoltaiczne produkują energię nawet przy zachmurzeniu. Choć ich wydajność jest wtedy niższa niż w pełnym słońcu, to systemy PV nadal generują prąd. Kluczowe znaczenie ma tu tzw. promieniowanie rozproszone, które dociera do paneli nawet przez warstwę chmur.
Jak zachmurzenie wpływa na wydajność paneli?
Stopień spadku produkcji energii zależy od kilku czynników:
- Gęstość chmur – lekkie zachmurzenie obniża efektywność paneli o około 10–20%. W bardzo pochmurne dni produkcja energii może spaść nawet o 80%.
- Rodzaj paneli – panele monokrystaliczne zazwyczaj lepiej radzą sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych niż polikrystaliczne.
- Temperatura otoczenia – paradoksalnie niższe temperatury mogą sprzyjać efektywności paneli, jako że wysokie temperatury obniżają ich sprawność.
Najczęstsze mity o fotowoltaice – co warto wiedzieć?
Mit 1: Fotowoltaika nie działa zimą ani w pochmurne dni
Mimo krótszych dni i słabszego nasłonecznienia panele fotowoltaiczne nadal generują energię. Co więcej, zimowe chłody mogą poprawiać ich sprawność, o ile panele nie są przykryte śniegiem. Aby zapewnić maksymalną efektywność, wystarczy w razie konieczności odśnieżać ich powierzchnię.
Mit 2: Po kilku latach użytkowania panele tracą większość swojej sprawności
Panele fotowoltaiczne oferują wysoką trwałość – po 25 latach nadal zachowują około 80–90% swojej pierwotnej sprawności. Dzięki temu ich eksploatacja jest długoterminowo opłacalna.
Mit 3: Produkcja paneli pochłania więcej energii, niż one wytwarzają
Średni czas zwrotu energetycznego paneli wynosi 2–4 lata. Biorąc pod uwagę, że ich żywotność to 25–30 lat, bilans energetyczny jest zdecydowanie na plus.
Mit 4: Montaż i obsługa paneli fotowoltaicznych są skomplikowane
Mobilne zestawy fotowoltaiczne zostały zaprojektowane z myślą o łatwej instalacji i bezproblemowej obsłudze. W przypadku przenośnych paneli EcoFlow montaż sprowadza się do ich rozłożenia i ustawienia w nasłonecznionym miejscu. Natomiast systemy balkonowe zawierają wszystkie niezbędne komponenty, pozwalające na szybkie podłączenie bez ingerencji w instalację elektryczną budynku.
Mit 5: Fotowoltaikę trzeba montować na dachu
Chociaż dach to popularne miejsce instalacji, nie jest to jedyna opcja. Coraz większą popularność zyskują zestawy balkonowe, takie jak EcoFlow EXTERIOR PLUS 2kWh, które można zamontować na barierce balkonu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach, które nie mają dostępu do dachu, a chcą korzystać z energii słonecznej. Alternatywą dla dachu może być montaż w ogrodzie, na tarasie, a nawet na ścianie budynku. Można je również umieścić na specjalnych regulowanych uchwytach, które pozwalają na dostosowanie kąta nachylenia.
Mit 6: Fotowoltaika wiąże się z koniecznością uzyskania zezwoleń i zgłoszeń w urzędach
Przenośne panele fotowoltaiczne nie wymagają żadnych pozwoleń ani zgłoszeń budowlanych. Wystarczy je rozstawić w słonecznym miejscu i podłączyć do stacji zasilania – to szybkie i wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą przechodzić przez skomplikowane procedury administracyjne.
Nie musisz mieć dużego dachu ani angażować ekipy montażowej, żeby korzystać z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne pozwalają na szybkie i wygodne przechwytywanie energii – wystarczy je rozłożyć i podłączyć. Sprawdź ofertę EcoFlow i znajdź rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Twojego stylu życia!

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.