Jako rekordowa pod względem wysokości budowla na świecie, Burj Dubai wyprzedził nieprześcigniony ówcześnie  maszt telewizyjny KVLY w Północnej Dakocie w USA liczący 628,8 metra (2 063 stóp), a także Taipei na Tajwanie, który mierząc 508 metrów (1 667 stóp) dzierżył tytuł najwyższego w 2004 roku.
Kolejnym przegranym konkurentem okazała się 31 – letnia wieża CN, która przy 553, 33 metra (1 815,5 stopy) była najwyższą niezależną strukturą na lądzie od 1976 roku. W tych zawodach przegrał także dawniej istniejący polski maszt radiowy w Konstantynowie mający 646,38 m, który zawalił się 8 sierpnia 1991 roku.
Liczący sobie 780 metrów (2 599 stóp) Burj Dubai wybija się na prowadzenie. Budynek ma aż 160 pięter i 240 kondygnacji. Liczby te, jak do tej pory stanowią ewenement w historii budownictwa.

Już we wrześniu 2008 konstrukcja przekroczyła 700 metrów. Ostateczną wysokość obiektu poznamy w sierpniu 2009 roku. Wieża kształtem nawiązuje do kwiatu pustyni. Budowana jest na planie trójramiennej gwiazdy, której ramiona wychodzą z centralnego rdzenia i wraz ze wzrostem wysokości stopniowo się zmniejszają. Szczyt tej smukłej, niebotycznej wieży zwieńczony będzie iglicą, a całość zostanie osłonięta szklanymi płytami. Budynek stanie się srebrzystą ikoną miasta. Jego poszczególne piętra mają kształt litery „Y", co zapewni widok na Zatokę Perską z większości pomieszczeń.

W Burj Dubai 37 pięter zajmie hotel, ponad 60 jest przewidzianych na prywatne apartamenty, na 78. zaplanowano basen kąpielowy, a na 124. taras widokowy. Reszta pomieszczeń przeznaczona jest na biura. Najwyższy na świecie wieżowiec . będzie obsługiwało 66 szybkich wind, poruszających się z prędkością dochodzącą do 65km/h. Windy te będą dwupokładowe, a każda z nich pomieści 42 pasażerów.

Ahmad Al Matrooshi, Dyrektor Naczelny Emaar Properties w ZEA, który jest wykonawcą projektu, powiedział: „Dla Burj Dubai był to rok przełomowy, w czasie którego wyszedł na czołową pozycję w budowie wieżowców. Obecnie każdy aspekt Burj Dubai wiedzie prym pierwszeństwa na świecie i podkreśla nowatorskość technologii konstrukcji wykorzystanej w czasie budowy wieżowca”.