Nowy budynek w gliwickim Technoparku, wyposażony w laboratoria z urządzeniami do druku 3D i przestrzenią mającą pobudzać kreatywność, zostanie oddany do użytku w I kwartale 2022 r. Ośrodek został uznany przez resort rozwoju, pracy i technologii za hub innowacji cyfrowych.
Fot. Technopark Gliwice
Przestrzenie biurowe i wyposażenie Technoparku Gliwice mają służyć przedsiębiorstwom technologicznym czy organizacjom zajmującym się pobudzaniem kreatywności i innowacji. Rozbudowa tego centrum ma sprawić, że dzielnica Politechnika zyska charakter nowatorskiej. Całe przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Politechniką Śląską.
Prof. Jan Kosmol, prezes gliwickiego Technoparku, podkreśla, że w tej części miasta lokuje się coraz więcej młodych firm technologicznych. Po zakończeniu naszej inwestycji będzie ich około 150–200, w większości mających relacje z Politechniką Śląską. Uzupełnieniem tego będą laboratoria Politechniki i Technoparku. Ten potencjał plus dobre skomunikowanie dzielnicy z drogami wylotowymi w kierunku Wrocławia i Katowic powoduje, że spełnione są kryteria dla rozwoju dzielnicy technologicznej miasta, mogącej wzorować się na europejskich ośrodkach o podobnych aspiracjach w dziedzinie technologii i rozwoju nauki – komentuje.
Fot. Technopark Gliwice
W dwóch budynkach aktualnie działa niemal 80 przedsiębiorstw. Kolejne mają dołączyć po wybudowaniu trzeciego – zakończenie robót zaplanowano na I kwartał 2022 r. Obiekt będzie miał 1370 m2 powierzchni i będzie przeznaczony na siedzibę 20 firm. Zostanie zintegrowany z budynkiem Technopark II łącznikiem, w którym także znajdą się biura. Rozbudowa obejmie też teren Inkubatora Nowoczesnych Technologii, gdzie powstaną miejsca postojowe, droga wewnętrzna oraz chodniki. W samej budowli znajdzie się Living Lab, czyli laboratorium innowacji pomagające we wprowadzaniu na rynek nowych produktów, usług czy technologii.
Zaplanowano też przestrzeń dla warsztatów, spotkań czy mniejszych konferencji. Powstaną współdzielone przez najemców sale spotkań, obszar ze schematami do tworzenia modeli biznesowych, a także laboratorium druku 3D. Budowa obiektu będzie kosztować około 7 mln zł.
Technopark Gliwice realizuje też przedsięwzięcie z mieszkańcami miasta: zamierza utworzyć 12 małych firm rodzinnych – każda otrzyma 50 tys. zł dofinansowania i wsparcie ekspertów w pierwszym roku działalności.
Przeczytaj także: Kraków Airport: rozpoczyna się rozbudowa płyty postojowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.