Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane statystyczne dotyczące funkcjonowania transportu kolejowego w pierwszym półroczu 2010 r.
Fot. inzynieria.com
Przewozy osobowe
W I półroczu 2010 r. przewozy osób wykonywało 10 przewoźników normalnotorowych, w tym: trzy spółki z tzw. Grupy PKP (PKP Intercity S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o., PKP Cargo S.A.), pięć spółek będących własnością samorządów lokalnych: Przewozy Regionalne sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o., Szybka Kolej Miejska sp. z o.o. w Warszawie, Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie S.A. oraz dwie spółki będące własnością koncernu DB (DB Schenker Rail Polska S.A. oraz Usedomer Bäderbahn GmbH).
W 2010 r. pojawili się na polskim rynku przewozu osób nowi przewoźnicy, w związku z czym wydano 4 licencje na przewozy kolejowe osób. Uzyskali je: S&K TRAIN TRANSPORT sp. z o.o., Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Koleje Śląskie sp. z o.o. Liczba aktywnych licencji wynosiła 34.
W I półroczu 2010 r. przewoźnicy osób przewieźli łącznie 133,5 mln pasażerów, to jest o 6,1% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i 5,8% mniej niż w II półroczu 2009 r. Wzrost liczby pasażerów odnotowały tylko spółki będące własnością samorządów. Przewiozły 95,5 mln pasażerów, czyli o 0,5% więcej niż w 2009 r.
Średnia odległość przewozu jednego pasażera wyniosła 63,8 km, o 1,5 km więcej niż w roku poprzednim. W segmencie przewozów regionalnych średnia odległość wyniosła 40,5 km, co dało wzrost w porównaniu z I półroczem 2009 r. o około 6 km.
Przewóz rzeczy
W I półroczu 2010 r. licencjonowane przewozy rzeczy realizowało 39 podmiotów. Aktywne licencje na przewozy rzeczy posiadało 71 podmiotów, w tym 13 licencji na liniach wąskotorowych. W 2010 r. wydano 5 nowych licencji na przewóz rzeczy. Otrzymali je przewoźnicy: PHU LOKOMOTIV, Wiskol, Zakład Przewozów i Spedycji "SPEDKOKS" sp. z o.o., S&K TRAIN TRANSPORT sp. z o.o. oraz ExTRail sp. z o.o.
Łącznie przewoźnicy rzeczy przewieźli w I półroczu 2010 r. 109,9 mln ton ładunków. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego stanowi to wzrost przewiezionej masy ładunków o 1,4%. Najwięcej, ponieważ aż 58,6 mln ton ładunku przewieźli przewoźnicy z Grupy PKP, co daje im największy udział w rynku. Wśród pozostałych przewoźników największy udział w rynku, posiadają spółki DB Schenker. Średnia odległość przewozu ogółem w I półroczu 2010 r. wzrosła o 30 km i wyniosła 205,6 km. Średnia odległość przewozu 1 tony ładunku wyniosła 388 km.
Przewozy intermodalne
W I półroczu 2010 r. przewozy intermodalne realizowało 5 przewoźników, w tym spółki grupy PKP – PKP Cargo i PKP LHS, DB Schenker, CTL Rail oraz Lotos Kolej. Przewieziono 166 tys. sztuk jednostek transportowych (o 21,2% więcej niż w roku poprzednim), głównie kontenerów o łącznej masie 1,8 mln ton. W porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. przewieziono tego rodzaju transportem o 14,4% ton ładunków więcej. Największy udział w rynku w przewozach intermodalnych koleją posiadała spółka PKP Cargo, mierząc przewiezioną masą—83%. Wśród pozostałych przewoźników największy udział posiadała spółka Lotos Kolej.
Rynek zarządców infrastruktury
W I półroczu 2010 r. działalnością polegającą na zarządzaniu infrastrukturą kolejową zajmowało się 10 podmiotów, w tym 8 zarządców udostępniało infrastrukturę innym przewoźnikom kolejowym. Wyłącznie zarządzaniem infrastrukturą kolejową na liniach normalnotorowych zajmowały się następujące podmioty: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Infra Silesia S.A., Kopalnia Piasku „Kotlarnia” – Linie Kolejowe sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Kolejowa sp. z o.o., CTL Maczki-Bór sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa KWK BUDRYK S.A. oraz UBB Polska sp. z o.o. Pozostałe trzy podmioty łączyły funkcję przewoźnika i zarządcy, w tym na liniach normalnotorowych: WKD sp. z o.o. i PKP SKM sp. z o.o. oraz na linii szerokotorowej PKP LHS sp. z o.o. Spółki WKD sp. z o.o. oraz PKP LHS sp. z o.o. nie udostępniały własnej infrastruktury innym przewoźnikom.
Zarządcy infrastruktury w I półroczu 2010 r. sprzedali oraz zrealizowali we własnym zakresie łącznie 1,388 mln sztuk tras, tj. o 4,5% więcej niż w analogicznym okresie 2009 r., co stanowiło 59,5 tys. sztuk. Liczba tras sprzedanych przez PKP PLK wyniosła 1,203 mln, co stanowiło 87% ogółu sprzedanych oraz zrealizowanych we własnym zakresie tras przez wszystkich zarządców infrastruktury w Polsce.
Łącznie wykonano 110,1 mln km tras, czyli o 6,6 mln więcej niż w I półroczu 2009 r. Należy zaznaczyć, że 66% ogólnej liczby tras stanowią trasy zrealizowane w ruchu pasażerskim. Średnia długość uruchamianych przez zarządców infrastruktury tras wyniosła 79,3 km, tj. o 1,5 km więcej niż w I półroczu roku poprzedniego. Dla przewozów pasażerskich średnia długość trasy wyniosła 92,5km, natomiast dla przewozów rzeczy 82,8 km.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.