W ramach konsultacji społecznych kolejarze, a także przedstawiciele firmy IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo - wykonawcy studium wykonalności linii dużych prędkości Warszawa - Łódź - Poznań - Wrocław, spotkali się 16 lutego z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i miasta Łodzi. Rozmawiali o wariantach przebiegu linii kolei dużych prędkości na terenie województwa łódzkiego.

"W pierwszej fazie wykonawca studium przedstawia trzy warianty korytarza przebiegu linii dużych prędkości, następnie odbędą się konsultacje i zostanie wybrany najlepszy, najbardziej ekonomiczny i korzystny dla społeczeństwa wariant. W drugim etapie będą wykonywane prace projektowe nad osią przebiegu linii. Ma to się zakończyć w 2012 r." - powiedział dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości PKP PLK Zbigniew Ciemny.

Dyrektor IDOM Marcin Warda poinformował, że "na razie przygotowano trzy warianty korytarzy o szerokości 20 km. W tym paśmie musimy stwierdzić, jakie mamy potencjalne zagrożenia dla przeprowadzenia tej linii".

Bardzo ważne przy wyborze wariantu na terenie woj. łódzkiego jest problem obejścia zbiornika Jeziorsko, a także sprawa ominięcia Wzniesień Łódzkich. "Zdajemy sobie sprawę, że to jest teren bardzo wartościowy środowiskowo" - mówił Warda. Dodał, że jego zadaniem jest wybór nie tylko najlepszej opcji pod względem technicznym, ale także najmniej uciążliwej dla środowiska".

Jeden z trzech wariantów zakłada zbudowanie obwodnicy wokół Łodzi. To wywołało obawy przedstawicieli władz miasta i regionu, że pociąg może omijać miasto. "Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Szlak kolei dużych prędkości musi przecinać Łódź" - mówił podczas konsultacji marszałek Stępień.

Do 28 lutego br. instytucje i urzędy mogą składać uwagi do planów przedstawionych przez IDOM. 15 marca mają odbyć się następne konsultacje.
Planowana linia dużej prędkości, tzw. linia Y, ma prowadzić z Warszawy do Łodzi, a później rozdzielić się na dwie odnogi - do Poznania i Wrocławia. Pociągi będą mogły po niej jechać z prędkością do 350 km/godz.

Wybrany po konsultacjach przebieg trasy powinien być przedstawiony do końca tego roku, natomiast w 2012 r. rozpocznie się projektowanie. Linia ma być gotowa w 2020 r. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ponad 5 mld zł.