W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy eksperci poruszali kwestię polskich lotnisk. Uważają, że powinny one powstawać wyłącznie w tych lokalizacjach, w których ma to sens z ekonomicznego punktu widzenia. Powinny one na siebie zarabiać, inaczej powtórzymy scenariusz Hiszpanii, w której dzięki funduszom unijnym wybudowano bardzo dużo nowych lotnisk, tylko że zupełnie niepotrzebnych.
Fot. inzynieria.com
Eksperci zwracali uwagę, że nie powinniśmy budować wielu regionalnych portów lotniczych, gdyż mogą one mieć później problem, żeby na siebie zarobić. Tak właśnie dzieje się w Hiszpanii, gdzie powstało wiele nowych lotnisk, ale nigdy nie wystartował z nich żaden samolot. Błędem było tam to, że realizowano cele polityki regionalnej, a nie zajęto się dalszym rozwojem tych portów.
Jak podkreślał Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny moderujący dyskusję o przyszłości branży lotniczej, obecnie w pobliżu lotnisk powstają całe centra gospodarcze. Dzieje się tak np. w Chinach.
Ambitne władze samorządowe chcą budować lotniska
Obecnie o tym, czy w danym miejscu powstanie lotnisko, decydują samorządy lokalne. Zdaniem specjalistów branży nie powinno tak być, gdyż każdy ważniejszy samorząd chce mieć na swoim terenie port lotniczy. Decyzję o budowie takiego obiektu powinny podejmować organy centralne. Ważne jest również to, że nie każde byłe lotnisko wojskowe można dostosowywać do potrzeb ruchu pasażerskiego.
Tylko trzy ważne lotniska
Eksperci podkreślali, że w naszym kraju powinny działać tylko trzy duże lotniska (Warszawa, Kraków, Gdańsk) – tylko one są w stanie na siebie zarobić, do pozostałych trzeba dopłacać. Mniejsze lotniska powinno się budować wyłącznie tam, gdzie samorządy będą w stanie je utrzymać. Inną kwestią jest to, że za mało jest niewielkich lotnisk obsługujących małe prywatne samoloty.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.