Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport na temat działania systemu elektronicznego poboru opłat viaTOLL. Dzięki jego wdrożeniu m.in. zlikwidowano nieefektywny system winietowy, uzyskano zaplanowane przychody oraz stworzono warunki do wdrożenia Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej – podaje NIK w podsumowaniu. Ustalono również, że do wykonania części bramownic sieci, na których montowane były stosowne urządzenia do elektronicznego poboru opłat, zastosowano nieprawidłowe materiały, udostępnione na podstawie fałszywych świadectw odbioru, co powoduje ryzyko dla życia, zdrowia i mienia użytkowników dróg. Jako kolejne uchybienie wskazano brak metrologicznej kontroli całego układu pomiarowego, wyłączenie z jednolitej sieci elektronicznego poboru opłat autostrad koncesyjnych, gdzie należności pobierane są manualnie oraz błędy w naliczeniach kar dla kierowców – czytamy w opracowaniu raportu.
Fot. viaTOLL
Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) działa od 1 lipca 2011 r. Sieć viaToll zastąpiła nieefektywny system winietowy. Wdrożenie tego systemu stworzyło warunki do wprowadzenia Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej, co pozwala na stosowanie tego samego urządzenia do naliczania opłat za przejazd drogami płatnymi na terenie całej Unii Europejskiej. Jakkolwiek NIK stwierdziła wiele nieprawidłowości, wykonane w zakresie wdrożenia elektronicznego systemu poboru opłat działania oceniono pozytywnie.
Wnioski NIK na temat działania sieci viaTOLL
W oparciu o sporządzony raport NIK wystosowała wniosek do ministra gospodarki, by wszczęte zostały działania, które doprowadzą do objęcia sieci viaTOLL prawną kontrolą metrologiczną. Dzięki temu możliwa będzie weryfikacja poprawności naliczania i poboru opłaty ze strony państwa, przedsiębiorców transportowych i kierowców.
Izba zaleca ministrowi transportu wprowadzenie zmian w ustawie o drogach publicznych, które uregulują zasady wymierzania kar za nieuiszczenie opłaty elektronicznej.
Prezes Rządowego Centrum Legislacji wzywany jest do zainicjowania opracowania ostatecznej wersji zmian w ustawie o drogach publicznych, które umożliwią wprowadzenie do prawa krajowego europejskiej usługi opłaty elektronicznej.
Zdaniem NIK należy poczynić starania, by powstały takie rozwiązania prawne, które umożliwią funkcjonowanie sieci viaTOLL na autostradach koncesyjnych.
Więcej o zastrzeżeniach NIK i stwierdzonych nieprawidłowościach
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.