Rosną wydatki na inwestycje kolejowe

W ciągu ostatnich czterech lat wydatki na inwestycje kolejowe znacząco wzrosły. Jak podaje PKP, wydatki przeznaczone w 2014 r. na modernizacje torów, stacji i peronów były o ponad 30% wyższe niż w roku 213 r.

Spółka kolejowa informuje, że cele i zasady utrzymania linii kolejowych zapisano w uzgadnianym właśnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju dokumencie pn. „Pomoc państwa w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów na lata 2016–2023”.

W programie zaprezentowano kompleksowe podejście do zapewnienia wysokiej jakości i rozwoju infrastruktury kolejowej. Zapisano w nim propozycje finansowania zarządzania oraz utrzymania i remontów infrastruktury.

Praca nad ostatecznym kształtem dokumentu trwała wiele miesięcy, a brało w nim udział kilkudziesięciu ekspertów z branży.

20 mld zł oszczędności na kolei

"Program dotyczy zarządzania infrastrukturą do 2023 r., w tym utrzymania linii i jest komplementarny z Krajowym Programem Kolejowym. Jego przyjęcie zapewni stabilne finansowanie działalności związanej z zarządzaniem infrastrukturą kolejową. Możliwe będzie osiągnięcie i utrzymanie trwałych i przewidywalnych parametrów technicznych infrastruktury – skrócenie czasu przewozu pasażerów i towarów oraz zwiększenie bezpieczeństwa. W efekcie poprawi się oferta zarządcy dla przewoźników kolejowych oraz podniesie się poziom usług świadczonych klientom i standard infrastruktury pasażerskiej, w tym dla osób niepełnosprawnych" – argumentuje Piotr Wyborski, członek zarządu PKP PLK S.A.

Jak podaje spółka kolejowa, "efektami przyjęcia programu będzie dla całego okresu 2016–2023 m.in. oszczędność około 20 mld zł".

Więcej o modernizacji kolei w temacie specjalnym