Zgodnie z przyjętą przez rząd w dniu 22 stycznia br. Strategią Rozwoju Transportu, w 2020 r. w Polsce ma być 2 tys. km autostrad i 2,8 tys. km dróg ekspresowych. Na 350 km linii kolejowych pociągi będą mogły rozwijać prędkość powyżej 160 km na godz.
Fot. inzynieria.com
Jak informuje w komunikacie resort transportu, „główny cel SRT odnosi się zarówno do utworzenia zintegrowanego systemu transportowego przez inwestycje w infrastrukturę transportową, jak i wykreowania sprzyjających warunków dla sprawnego funkcjonowania rynków transportowych oraz rozwoju efektywnych systemów przewozowych. Realizacja głównego celu transportowego w perspektywie 2020 r. i dalszej, wiąże się z realizacją pięciu celów szczegółowych, właściwych dla każdej z gałęzi transportu. Chodzi o stworzenie nowoczesnej i spójnej sieci infrastruktury transportowej; poprawę sposobu organizacji i zarządzania systemem transportowym; poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu oraz przewożonych towarów; ograniczanie negatywnego wpływu transportu na środowisko; zbudowanie racjonalnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych”.
Działania w zakresie rozwoju infrastruktury mają się w pierwszej kolejności koncentrować na usunięciu „zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury transportowej”. Następnym ważnym krokiem będzie połączenie siecią drogową lub kolejową najważniejszych ośrodków miejskich i gospodarczych z miejscami mniej rozwiniętymi. Nasze sieci mają też być zintegrowane z siecią transportu europejskiego. Realizację przyjętej strategii należy rozpocząć od kontynuowania rozpoczętych inwestycji infrastrukturalnych ze szczególnym nastawieniem na te projekty, które mogą być wsparte unijnym dofinansowaniem. Po zbudowaniu głównych szlaków komunikacyjnych uwaga zostanie skierowana m.in. na zagęszczanie sieci transportowych. Równocześnie mają też być realizowane programy z zakresu bezpieczeństwa komunikacyjnego.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki 30 listopada 2012 r. podało w raporcie podsumowującym stan realizacji inwestycji na drogach krajowych, że w budowie i przebudowie znajdowało się 730 km dróg - 240 km autostrad (12 odcinków), 425 km dróg ekspresowych (32 odcinki) i 6 obwodnic (45 km). W sumie w okresie od 16 listopada 2007 r. do końca listopada 2012 r. oddano do ruchu 2250 km dróg krajowych, z czego 701 km to autostrady, 808 km – drogi ekspresowe, 194 km – obwodnice, 547 km – drogi po przebudowie. W tym samym okresie podpisano umowy na budowę 2111 km dróg krajowych (783 km to autostrady, a 1328 km to drogi ekspresowe, obwodnice i duże przebudowy).
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.