Obecnie obowiązuje Wieloletni Plan Inwestycji Kolejowych do 2013 r. z perspektywą do 2015 r. (WPIK), obejmujący ponad 100 projektów dotyczących budowy nowej, modernizacji istniejącej bądź odtworzenia i rewitalizacji infrastruktury kolejowej. Na 5 listopada br. zaplanowano jego aktualizację.

„Nowelizacja obejmuje nowe inicjatywy realizowane na kolei, czyli programy rewitalizacyjne, jak naprawa linii Toruń-Bydgoszcz, Koluszki-Częstochowa, czy Częstochowa-Fosowskie. Obejmuje również projekty przejazdowe i rozjazdowe, a także m.in. aktualizację kosztów inwestycji” – podał Massel. Rewitalizacje są tańsze i szybsze do przeprowadzenia niż modernizacje linii.

Będzie więcej pieniędzy na kolej?

W związku z tym, że od 2014 r. dostępne będą środki z nowej perspektywy unijnej, resort podjął pracę nad nowym programem.

„Przygotowujemy nowy dokument - Krajowy Program Kolejowy. To jest program przeznaczony już do wykorzystania środków z budżetu UE na lata 2014-2020. Ten dokument jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w grudniu, będzie pokazany opinii publicznej, do konsultacji społecznych” - zapowiedział wiceminister Massel.Nowy program ma być kontynuacją WPIK i obejmie inwestycje finansowane z budżetu oraz współfinansowane: z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, regionalnych programów operacyjnych, a także – po raz pierwszy - programu Rozwój Polski Wschodniej. 

Wiceminister zapewnia, że w nowym programie na inwestycje kolejowe będzie więcej pieniędzy, niż w obecnym (ponad 20 mld zł), jednak nie może jeszcze podać szczegółów.