• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Badanie sejsmiczne utrudniają ruch na Zakopiance z Lubnia do Naprawy

Opublikowano: 22-01-2020 Źródło: GDDKIA

Na budowanym odcinku Lubień-Naprawa drogi ekspresowej S7 trwają badania sejsmiczne na osuwisku ze zbocza góry Zembalowej w Lubniu. 22 stycznia br. w trakcie pomiarów na 5 min zatrzymywany jest ruch samochodów na lewej jezdni. Miejsce znajduje się około 500 m przed budowaną estakadą w ciągu jezdni prawej. Prace są niezbędne, by rozpocząć budowę ostatniego filara estakady.


Badanie sejsmiczne na S7 Lubień–Naprawa. Fot. GDDKiA Badanie sejsmiczne na S7 Lubień–Naprawa. Fot. GDDKiA
  • Podczas badań sejsmicznych na odcinku S7 Lubień-Naprawa 22 stycznia br. pojazdy są zatrzymywane na 5 min
  • Prace są konieczne przed budową ostatniego filara estakady na prawej jezdni
  • Droga ma być oddana do użytku w połowie 2020 r. Jej koszt przekracza 520 mln zł

Badania sejsmiczne gruntu polegają na ustawieniu urządzenia wywołującego falę ultradźwiękową i sprawdzane jest rozchodzenie się fali w gruncie. Nie może być w tym czasie żadnych innych zakłóceń, by obserwacje były właściwe, stąd konieczność wstrzymywania ruchu na sąsiedniej jezdni. Celem badań jest sprawdzenie, czy grunt jest skonsolidowany czy nie. Obserwacje te pozwolą na zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, by prace związane z budową fundamentów podpory estakady na prawej jezdni prowadzone były bezpiecznie – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Problemy wystąpiły w sierpniu 2017 r. Po wykonaniu pali pod podpory na prawej jezdni estakady o długości 573 m w Lubniu, doszło do osunięcia mas gruntu ze zbocza góry Zembalowej. Konieczna była ewakuacja pracowników i wstrzymanie prac. W trakcie projektowania i przed rozpoczęciem robót, przeprowadzone badania geologiczne nie wykazywały ruchów mas ziemnych ani powierzchni poślizgowych. Działki, z których ziemia osuwała się na plac budowy, odkupiono od właścicieli.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Po zdarzeniu wykonano odwierty kontrolne o głębokości 30 m. Okazało się, że grubość zsuniętej warstwy gruntu wynosi średnio 5 m. By kontrolować ruchy osuwiskowe, zainstalowano inklinometry. Dopiero w sierpniu 2019 r. nie zaobserwowano ruchu mas ziemnych. Po zabezpieczeniu osuwiska prace na estakadzie wznowiono – dziewięć z 10 podpór już postawiono. Trwa budowa trzeciego przęsła (łącznie będzie sześć przęseł).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Z lewej jezdni budowanej S7 na odcinku Lubień–Naprawa kierowcy korzystają od piątku 20 grudnia 2019 r. Ruch odbywa się w dwóch kierunkach.

Budowa S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się w 2016 r. Umowa na budowę 7,6 km odcinka Lubień–Naprawa podpisana została 29 czerwca 2016 r. z polsko-ukraińskim konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A z Warszawy i korporacją ALTIS-HOLDING z Kijowa. Koszt budowy wynosi prawie 521,52 mln złotych. Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2020 r.

Przeczytaj także: Wybrano wykonawcę odcinka autostrady A2 Mińsk Mazowiecki–Siedlce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia