Partnerzy portalu

Budowa dróg: ekrany przeciwolśnieniowe – jak dobrać optymalne rozwiązanie?

Opublikowano: 04-08-2020 Źródło: GDG ACOUSTIC

W Polsce trwają wielkie programy budowy oraz modernizacji dróg i linii kolejowych. Właściwie nie ma tygodnia bez ogłoszenia nowego przetargu. Planując tego typu inwestycje zawsze należy sprawdzić, czy trasa nie znajduje się w kolizji ze szlakami migracji zwierząt. Zresztą, np. GDDKiA do ochrony zwierząt zobowiązują zapisy prawa krajowego, jak choćby prawo ochrony środowiska, ustawa o ochronie przyrody, ustawa o ochronie zwierząt, prawo budowlane czy specustawa drogowa. I nic w tym dziwnego, bo dla zwierząt inwestycje drogowe oznaczają funkcjonowanie w większym hałasie czy też możliwość kolizji z przejeżdżającymi samochodami. To właśnie dlatego projektuje się przejścia dla zwierząt, które bardzo często, dodatkowo, wyposażane są w ekrany przeciwolśnieniowe.


Fot. GDG ACOUSTIC Fot. GDG ACOUSTIC

Ekran przeciwolśnieniowy to sztuczna przegroda, która stanowi barierę dla zwierząt. Ekran pełni też rolę bariery antyolśnieniowej – zmniejsza ryzyko kolizji oraz oddziaływanie pojazdów na środowisko naturalne. Dlatego bardzo ważne jest, by już na etapie projektowym został odpowiednio dobrany do rodzaju przejścia dla zwierząt, a już po montażu konstrukcja była szczelna i trwała.

Nasza firma w swojej ofercie, oprócz wypełnień aluminiowych czy przeziernych, posiada także drewniane panele przeciwolśnieniowe. Wykonywane są z najwyższego gatunku drewna iglastego, zakupionego wyłącznie w polskich tartakach. Rozstaw paneli – do 4 m w kolorystyce drewna naturalnego lub lakierowanego. Zabezpieczanie przed korozją biologiczną odbywa się poprzez impregnację ciśnieniową. Belki oraz deski konstrukcyjne, z których składa się panel przeciwolśnieniowy, dobierane są według indywidualnego projektu, jak i po pomiarach w terenie, przeprowadzonych przed rozpoczęciem produkcji.

Fot. GDG ACOUSTIC Fot. GDG ACOUSTIC

W kwietniu tego roku podpisaliśmy umowę na kompleksowe wykonanie ekranów przeciwolśnieniowych w ramach inwestycji pn. „Budowa obwodnicy m. Dynów w ciągu drogi krajowej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska”. Nasze zadanie polega na wykonaniu pali fundamentowych i belek podwalinowych, a także montażu słupów oraz produkcji i montażu paneli przeciwolśnieniowych (rama drewniana wypełniona deskami). Nasze panele będą ograniczać natężenie sztucznego oświetlenia, a także poziom hałasu w obszarze przejść dla zwierząt. W sumie wyprodukujemy około 800 m2 paneli przeciwolśnieniowych dla tego zadania.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia